Проект „Подобряване на националните диагностични възможности за откриване на вируса на хепатит Е при свине и продукти от свински произход“
Център за оценка на риска по хранителната верига е бенефициент по национален проект „Подобряване на националните диагностични възможности за откриване на вируса на хепатит Е при свине и продукти от свински произход“ (BUL5017), финансиран от Международната агенция по атомна енергия (МААЕ).
Период на изпълнение: 01.01.2020 – 31.12.2021 г.
Обща информация за проекта:
Настоящият проект ще даде възможност за първи път в България да се извърши национално серологично проучване на разпространението на вируса на хепатит Е (ХЕВ) при свине от всички региони на България (включително диви свине и домашни свине от търговски стопанства и задни дворове). В рамките на проекта ще бъдат проведени проучвания, разкриващи възможните източници на инфекция и серопревалентност между различните географски области и технологичните групи животни. Дейностите по проекта ще спомогнат за изясняване на епидемиологията на заболяването и движещите механизми за разпространението на заболяването сред населението, както и за идентифициране на лицата, които в най-висока степен са изложени на риск от инфекция (включително работници във ферми, кланици, месопреработвателни предприятия, ветеринарни специалисти и др.). В рамките на проекта ще бъдат обучени български специалисти във водещи международни институции, което ще подобри капацитета на екипа за осъществяването на диагностиката и мониторинга на ХЕВ в България.
Основна цел:
Да се допринесе за намаляване на експозицията на хората към инфекция с ХЕВ чрез повишаване на осведомеността за значението на хепатит Е като проблем за общественото здраве.
Основни дейности:
-
обучения на експерти чрез участие в обучителни курсове, стипендиантски програми, научни посещения, семинари и др., във водещи в областта европейски и международни институции;
-
закупуване на специфично оборудване за диагностика на ХЕВ на участващите в проекта лаборатории;
-
провеждане на проучвания, разкриващи възможните източници на инфекция и серопревалентност между различните географски области и технологични групи животни.
Очаквани резултати:
-
осигуряване на специфично оборудване за лабораториите за диагностика на ХЕВ;
-
подобрени диагностични възможности на институциите в страната за идентифициране и превенция на заболяването;
-
повишаване на научния и експертен капацитет на екипа за мониторинг и диагностика на ХЕВ в България;
-
установяване на разпространението на заболяването в България;
-
основа за осъществяване на бъдещи проекти и инициативи в областта.
Водеща организация: Център за оценка на риска по хранителната верига.
Партньори: Проектът се изпълнява със съвместното участие на:
-
Национален диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт;
-
Национален център по заразни и паразитни болести;
-
Лесотехнически университет, гр. София;
-
Агробиоинститут.
„Национален курс за анализиране на данни за болести, с приоритет на HEV, използвайки съвременни системи за геовизуализация (ГИС)“