Биологични опасности

Начало

Проф. Георги Георгиев, д.в.м.н., директор на ЦОРХВ: Междинна оценка на риска за COVID-19 на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC)

 

 

 

Пандемията COVID-19 представлява безпрецедентна заплаха за страните от Европейския съюз (ЕС)/ Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Обединеното кралство и за целия свят. Въпреки че в ЕС/ ЕИП и Обединеното кралство като цяло се наблюдават намаляващи тенденции на заболеваемост, някои държави членки все още съобщават за предаване на вируса в общностите. В допълнение, наличната информация от серо-епидемиологичните проучвания показва, че адаптивният имунитет на популациите все още остава нисък.

Липсата на ефективно лечение или ваксина, съчетана с експоненциален растеж на инфекциите от края на февруари 2020 г., доведе до необходимостта много държави да прилагат нефармацевтични интервенции, като например политики за физическо разделяне и „оставане у дома“, наред с други мерки за физическо дистанциране, като отмяна на масови събирания и затваряне на учебни заведения, работни места и публични места. Този подход намали предаването на вируса и от 9 юни 2020 г. заболеваемостта за 14 дневен период в ЕС / ЕИП и Обединеното кралство като цяло намаля с 80% в сравнение с пика си на 9 април. Първоначалната вълна на предаване премина своя пик във всички страни с изключение на Полша и Швеция.

Въпреки че, тези строги мерки за физическо дистанциране рязко са намалили предаването на вируса, те са силно разрушителни за обществото, както икономически, така и социално. Всички държави, които са изпълнили принудителните мерки за „оставане у дома“ за населението, започнаха пълното или частичното им облекчаване, а няколко от тях започнаха пълно или частично повторно отваряне на малки търговски магазини и други публични места. Понастоящем, точно преди периода на лятната ваканция, тъй като държавите членки се стремят да намаляват ограниченията, съществува риск хората да не спазват категорично препоръчаните мерки, които все още са в сила поради т.н. „умора от изолацията“. Поради това са необходими непрекъснати усилия, за да се гарантира, че останалите мерки за физическо дистанциране и контрол за предотвратяване на инфекции ще продължават да се спазват, за да се ограничи разпространението на болестта. Пандемията не е приключила и хипотетичното прогнозиране показва, че ще има увеличение на случаите, което следва да се очаква през следващите седмици.

Затова са необходими мерки за поддържане на понижено ниво на предаване на вируса и избягване на рязко повишаване нивото на заболеваемост чрез:

1. Устойчива система за надзор и мониторинг и внимателно наблюдение на епидемиологичната ситуация, бързо откриване на повишена циркулация и предаване на вируса, оценка на въздействието на предприетите интервенционни мерки за избягване възобновяването на COVID-19.

2. Разширена стратегия за лабораторни изследвания, насочена към цялостно тестване на всички индивиди, проявяващи симптоми, съвместими с COVID-19. По-специално, се предлага систематичен или по-всеобхватен подход за тестване при популации или условия с висок риск. Предлага се тестовете да бъдат лесно и бързо достъпни за всички индивиди, проявяващи симптоми, съвместими с COVID-19, включително тези с леки симптоми. Държавите членки следва също да обмислят прилагането на базирани на PCR проучвания за разпространение и серо-епидемиологични проучвания, за да наблюдават разпространението на болестта.

3. Ефективна система за проследяване на контактите, основана на обширни тестове, активно и ранно откриване на случаите, изолиране на позитивните, карантиниране и проследяване на контактните лица, включително и подкрепени от електронни инструменти и приложения.

4. Възстановяване или въвеждане на допълнителни рестриктивни мерки може да се обмисли на местно или регионално ниво по повод защита на конкретни групи от населението, като най-уязвимите и рискови групи следва да са от първостепенно значение.

5. Силна стратегия за комуникация на риска. Тя трябва да напомня на гражданите, че пандемията далеч не е приключила. Хората трябва да са наясно, че мерките за ограничаване на разпространението на вируса ще продължат да оказват влияние върху начина ни на живот, начина по който се движим, работим и пътуваме, и свободното ни време в обозримо бъдеще. Това е особено важно, когато Европа се движи към летните ваканции, когато промените в поведението, дейностите и движенията на хората могат да ги върнат към потенциално рискови модели на поведение.

ECDC отправя четири ключови послания към обществото:

• Това е маратон, а не спринт;

• Не трябва да премахваме всичките предпазни мерки и най-вече тези за спазване на лична хигиена и социална дистанция;

• Всички ние трябва да се приспособим към тези „нови нормални“ мерки на живот в общностите;

• Тези общи действия ще ни дадат възможност и сила да контролираме разпространението на вируса и да държим управляем епидемиологичния процес на COVID-19.

Какъв е рискът от COVID-19 за общото население на ЕС/ЕИП и Обединеното кралство към 10 юни 2020 г.?

Целият материал можете да прочетете ТУК: