Специализирано обучение на тема „Идентификация на специфични компетентни вектори, чрез модерни молекулярно-биологични методи (ДНК баркодинг)” в рамките на международен проект, финансиран от ЕFSА
В периода 10-14 юни 2019г. в гр. Ст. Загора ще се проведе първият модул на организирано от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) специализирано обучение на тема „Идентификация на специфични компетентни вектори, чрез модерни молекулярно-биологични методи (ДНК баркодинг)” в рамките на международен проект, финансиран от Европейския орган по безопасност на храните (ЕFSА) и в сътрудничество с Университет – гр. Цюрих, Швейцария.
Центърът за оценка на риска по хранителната верига изпълнява международен проект в сферата на векторно-преносимите заболявания, насочен към идентифициране на специфични компетентни вектори на заболявания по животните и хората чрез използването на модерни молекулярни лабораторни методи.
Векторно-преносимите заболявания представляват заплаха за общественото здраве и животновъдството и изискват специално внимание. На фона глобалното затопляне и промените в климата и времето, които ние усещаме вече ежедневно и широкото разпространение на векторно-преносимиte заболявания през последните години се налага надграждане на използваните към момента морфологични методи за идентификация на различните видове вектори и преминаване към молекулярно-биологични такива..
Основна цел на проекта е въвеждането на модерни молекулярни методи за векторно идентифициране и използването им за определяне на основните разреди от векторни преносители - Culicoides, Mosquitoes и Phlebotomides в България с помощта на метода ДНК-баркодинг.
Основени приноси на проекта ще бъдат: 1. идентификация на специфични компетентни вектори на заболявания по животните и хората (инсекти), чрез модерни молекулярно-биологични методи (ДНК баркодинг) и 2. създаване на национална база данни от събраните и анализирани резултати, съпоставими с данните от Европейската референтна лаборатория по ентомология в гр. Цюрих, Швейцария.
Постигнатите резултати по проекта ще бъдат стъпка напред за генериране на нови подходи за контрол на векторно-преносимите заболявания и ще укрепят общата рамка за единни системи за контрол на векторно-преносимите заболяванията в ЕС (VectorNet).