ТАТЯНА ВЕЛИЧКОВА: Анализ на фитосанитарния риск oт неприятеля anoplophora chinensis (forster, 1771) по овощни култури, широколистни декоративни и горски дървесни видове, за България
Резюме на анализ на фитосанитарния риск (АФР) от неприятеля Anoplophora chinensis (Forster, 1771) по овощни култури, широколистни декоративни и горски дървесни видове, за България
Район на АФР – България
Описание на застрашената зона: България.
България е традиционна земеделска страна, където на сравнително големи площи се отглеждат различни видове овощни култури, като ябълка (Malus), круша (Pyrus), праскова, кайсия и слива (Prunus), които са гостоприемници на Anoplophora chinensis (цитрусов дългорог бръмбар). Освен това Anoplophora chinensis е сериозен вредител по декоративни и горски дървесни видове, като топола (Populus), върба (Salix), клен (Acer), елша (Alnus), бреза (Betula), кестен (Castanea), бук (Fagus), дъб (Quercus), роза (Rosa) и др.
Anoplophora chinensis (цитрусов дългорог бръмбар) е широко разпространен неприятел в Югоизточна Азия с климатични типове, вариращи от тропични до умерени. Въведен е в Съединените щати, където е успешно унищожен. В Европа за огнища от Anoplophora chinensis е докладвано от Италия, Хърватия, Дания, Франция, Германия, Нидерландия, Швейцария, Турция и Обединеното Кралство. Вредителят е успешно унищожен в Дания, Германия, Швейцария, Нидерландия и Обединеното Кралство. Към този момент няма данни Anoplophora chinensis да присъства в зоната за която се прави АФР.
Основните пътища за навлизане на Anoplophora chinensis в ЕС и България са чрез търговския обмен и движение на посадъчен материал (растителен материал в това число и растения тип „бонсай“) и дървени продукти (в това число дървени трупи, дървен материал, дървен опаковъчен материал от масивна дървесина без кора и палети) от растенията гостоприемници, произхождащи от страните с установено нападение.
Вероятността от навлизане на Anoplophora chinenis по естествен път в България е сравнително ниска, независимо че огнища от неприятеля са констатирани в черноморският район на Турция, тъй като максималното разстояние на естествено разпространение на неприятеля за една година е около 194 м.
Наличието на растения гостоприемници, както и климатичните условия в България, не са ограничаващ фактор, поради което неприятелят има голям потенциал да навлезе в нови области и/или да се адаптира към нови климатични и/или екологични условия.
При евентуално навлизане, установяване и разпространение на Anoplophora chinensis в България, той може да окаже отрицателно въздействие, както върху производството на плодове и дърводобив, така и на екологията, биологичното разнообразие в широколистните гори и градските пейзажи и не на последно място на развитието на курортното дело и туризъм.
Ефектът върху износа на земеделската продукция и дървен материал също би бил негативен.
Евентуално навлизане, установяване и разпространение на Anoplophora chinensis в страната ни, би се отразило и на финансовото състояние на земеделските стопани.
Фитосанитарен риск за България (В анализа са предоставени индивидуални оценки за вероятността от навлизане и установяване, както и за степента на разпространение и въздействие) |
Висок ☑ |
Умерен ☐ |
Нисък ☐ |
Ниво на несигурност на оценката. (вижте Етап 2: Секция Б: 2.2.6.) |
Високо ☐ |
Умерено ☑ |
Ниско ☐ |
Други препоръки: - Препоръчват се мониторинг за потвърждаване на статута на вредителя |