ТАТЯНА ВЕЛИЧКОВА: Информация относно: Категоризация на неприятеля Nilaparvata lugens за територията на Европейския съюз
Панелът по здраве на растенията (Панел PLH[1]) на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е извършил категоризация на неприятеля Nilaparvata lugens за територията на Европейския съюз (ЕС), публикувана на 12 май 2023 г.
Вредителят Nilaparvata lugens е с добре установена идентичност. Произхожда от Азия, където е широко разпространен, но се среща и в Океания, където е натурализиран.
Nilaparvata lugens има поливолтинен цикъл на развитие. Неприятелят е монофаг и се храни основно с ориз (Oryza sativa). При силно нападение листата на ориза първоначално придобиват оранжево-жълт цвят, след това покафеняват и изсъхват, това състояние се нарича „hopperburn“.
Вероятността Nilaparvata lugens да се установи и разпространи на територията на ЕС е много малка, тъй като климатичните условия (ниските зимни температури) и липса на гостоприемник (Oryza sativa) през зимата възпрепятстват и ограничават установяването му.
Nilaparvata lugens (Stål) не е включен в приложение II на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията[2], като карантинен вредител, който е от значение за ЕС, но растенията гостоприемници, растителните продукти и другите обекти, които са гостоприемници на Nilaparvata lugens, се регулират с мерките, посочени в същия регламент.
Неприятелят Nilaparvata lugens (Stål) е добре идентифициран вид от разред Hemiptera (полутвърдокрили), семейство цикади Chrysomelidae, за когото съществуват надеждни методи за откриване, морфологични ключове и молекулярни техники за идентифициране.
За първи път видът е описан като Delphax lugens Stål през 1854 г. Среща се и под следните синоними - Delphax sordescens Motschulsky, Liburnia oryzae (Matsumura) и Nilaparvata oryzae (Matsumura).
Целият материал можете да прочетете ТУК