ТАТЯНА ВЕЛИЧКОВА: Информация относно: Категоризация на неприятеля Paracoccus marginatus за територията на Европейския съюз
Панелът по здраве на растенията (Панел PLH[1]) на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е извършил категоризация на неприятеля Paracoccus marginatus за територията на Европейския съюз (ЕС).
Paracoccus marginatus развива няколко поколения годишно. Той е типичен полифаг, нападащ растения от около 172 растителни рода, принадлежащи към повече от 54 ботанически семейства. Някои от основните гостоприемници на Paracoccus marginatus, (патладжан, пипер, картоф, домат, обикновен фасул, папуда, царевица, слънчоглед, соя, памук, лоза, нар, лимон, грейпфрут, портокал, авокадо, финикова палма, и босилек) се отглеждат в ЕС.
Неприятелят произхожда от Централна Америка. През 90-те години на миналия век започва да се разпространява в Карибския регион. Към настоящия момент се е разпространил и в Африка и Южна Азия.
Paracoccus marginatus Williams and Granara de Willink 1992, не е включен в приложение II на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията[2], като карантинен вредител, който е от значение за ЕС, но растенията гостоприемници, растителните продукти и другите обекти, които са гостоприемници на Paracoccus marginatus, се регулират с мерките, посочени в същия регламент.
Растенията Jasminum polyanthum (многоцветен жасмин), Persea americana (авокадо) и Momordica charantia (момордика/горчива краставица), които са гостоприемници на Paracoccus marginatus, са включени в приложение I към Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019 на Комисията[3] като „високорискови растения“. Въвеждането им на територията на Съюза е забранено по смисъла на член 42 от Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета[4], докато не се извърши предварителна оценка на риска, съгласно критериите, посочени в Приложение III на същия регламент.
Paracoccus marginatus Williams and Granara de Willink 1992, принадлежи към разред Hemiptera (полутвърдокрили), семейство Pseudococcidae (лъжещитоносни въшки). Неприятелят е с добре установена идентичност, за когото съществуват надеждни методи за откриване, морфологични ключове и молекулярни методи за идентифициране.
Целият материал можете да прочетете ТУК