Татяна Величкова: Категоризация на неприятеля Exomala orientalis за територията на Европейския съюз
Панелът по здраве на растенията на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е извършил категоризация на неприятеля Exomala orientalis (ориенталски бръмбар) за територията на Европейския съюз(ЕС), публикувана на 22 април 2020г.
Exomala orientalis е включен със синонима Anomala orientalis Waterhouse в приложение II част А, към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията и не е известно да присъства в ЕС като вредител, който представлява риск.
Exomala orientalis Waterhouse (ориенталски бръмбар) е добре идентифициран вид от разред Coleoptera, семейство Rutelidae, за когото съществуват надеждни методи за откриване и таксономични ключове за идентификацията му.
Неприятелят има многобройни синоними: Anomala orientalis Heyden, Blitopertha orientalis Reitter, Exomala flavipennis Reitter, Exomala orientalis Reitter, Exomala tanbaensis Niijima и Kinoshita и Exomala xanthrogasta Harold.
Exomala orientalis е моноволтинен вид - развива едно поколение годишно и зимува като ларва в землиста камера. Какавидният стадий може да продължи от началото на юни до средата на август. Възрастните се появяват към края на юни и са активни предимно след залез слънце. Копулират в близост до почвата. От началото на юли до началото на септември женските яйцеснасят поединично във влажна почва на дълбочина от 2,5–23 cm (средно 12 см). Женските снасят средно 25 яйца. Ембрионалният период продължава от 17 до 25 дни, в зависимост от температурата и влагата на почвата. След излюпването си ларвите се заравят на 10–20 см в почвата и се хранят с младите корени на растенията гостоприемници и хумус. Развиват три ларвни възрасти. През октомври, ларвите се придвижват по-надолу в почвата от 20 до 40 см, за да зимуват в землиста камера.