Тенденциите и източниците на ку-треска, калицивирус и лептоспироза в европейския съюз през 2016 г. / Trends and sources of Q fever, Calicivirus, Leptospira SPP. In European Union
КУ-ТРЕСКА
През периода 2012-2016 г. в ЕС се наблюдава нарастваща тенденция на потвърдените случаи на Ку-треска. Тенденциите за всяка страна са много различни, като се отчита увеличение във Франция, Германия и Испания и стабилно или намаляващо разпространение в другите държави-членки. Няма все още обяснение за нарастващата тенденция на случаите при хората в ЕС между 2012 г. и 2016 г. Една от хипотезите е, че може да има отслабване на съществуващите контролни мерки или увеличаване на експозицията или специфични климатични условия може да са благоприятствали разпространението на бактериите. През 2016 г. 1 057 потвърдени случая на Ку-треска са съобщени в 19 ДЧ; 2016 г. се характеризира с голямо увеличение на броя на случаите, докладвани от Испания, което се дължи главно на промяна в тяхната система за обявяване (нотификационна система), от доброволна в задължителна.
Мониторингът на Ку-треската при животните в ЕС не е хармонизиран и поради това данните, предоставени на EFSA, позволяват само описателно обобщение на равнище ЕС. Основните животински видове, които се изследват, са преживни животни (говеда и дребни преживни животни) чрез пасивен мониторинг, като се използват проби от абортирани животни, животни, за които се подозира, че са заразени с Coxiella burnetii или от животни, тествани във връзка с търговия или пътуване). Има активен и планиран мониторинг на овцете и козите чрез често вземане на проби и анализиране на наличието на специфични антитела за C. burnetii в проби от мляко в малък брой ДЧ. През 2016 г. най-голямо общо разпространение е наблюдавано при овцете и козите (12,8%) и говедата (6,3%), но резултатите от изследванията на животните се различават в отделните държави-членки в зависимост от тестването, покритието на системата за мониторинг и чувствителността на диагностикумите за C. burnetii.
15.5. Калицивирус
Три държави-членки (Румъния, Словения и Испания) съобщават за наличието на калицивирус в храните (основно риба и рибни продукти, и плодове и зеленчуци) през 2016 г.
Всички проби, тествани от Румъния (плодове) от магазинната мрежа (n = 10) и преработвателните предприятия (n = 6) са отрицателни.
В Словения са докладвани 32 проби от търговия на дребно (n = 32), а четири от осемте проби от живи двучерупчести мекотели са положителни, докато всички други тествани проби са отрицателни за калицивируса.
В Испания 1 от 12 съмнителни изследвани проби (бутилирана вода) е положителна и е взета в консервационни съоръжения, както и 1 от 7 съмнителни проби от живи двучерупчести мекотели също е положителна. Нито една от останалите изпитани проби (n = 191, плодове и зеленчуци, рибни продукти и покълнали семена) не е положителна.
15.11. Leptospira spp.
Само България предостави за 2016 г. данни за мониторинга на Leptospira при говеда и свине. България тества 10,433 животни от рода на едрия рогат добитък, 2748 говеда от зоологически градини, 758 свине от ферми и 14 прасета от зоологическа градина. Нито една от тези проби не е положителна.
TRENDS AND SOURCES OF Q FEVER, CALICIVIRUS, LEPTOSPIRA SPP. IN EUROPEAN UNION
THE EUROPEAN UNION SUMMARY REPORT ON TRENDS AND SOURCES OF ZOONOSES, ZOONOTIC AGENTS AND FOOD-BORNE OUTBREAKS IN 2016
European Food Safety Authority and European Centre For Disease Prevention And Control
http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/5077
- Q FEVER
12.1. ABSTRACT