Чувствителност на различните сортове европейска маслина (Olea Europaea L.) към Xylella fastidiosa subsp. pauca ST53: систематично търсене в литературата, проведено до 24ти март 2017
Като се има предвид скорошното въвеждане на Xylella fastidiosa на територията на Европейския съюз, досега е имало само ограничена информация за сортовете маслини, които проявяват толерантност или устойчивост към Xylella fastidiosa subsp. Pauca ST53. Поради тази причина Европейската комисия е поискала от Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) да изготви доклад за чувствителността на различните сортове маслинови дървета към Апулийския щам на Xylella fastidiosa (subsp. pauca strain CoDiRO, ST53).
При извършването на систематично литературно търсене са били идентифицирани 21 препратки, предоставящи резултати от първични изследвания на маслинови растения, заразени (естествено или изкуствено) от ST53.
Данните от проведените експериментални изследвания и данните от проучванията в маслиновите градини са предоставили доказателства, които показват толерантност на сорта Leccino към инфекция с щам ST53, въпреки че към този момент все още няма проведени проучвания за оценка на въздействието на X. fastidiosa subsp. Pauca ST53 върху добива и качеството на маслиновите плодове от толерантните сортове маслини.
Заразените растения от сорта Leccino могат да се заразят с патогена, но симптомите се проявяват в по–слаба степен, в сравнение с тези, наблюдавани при податливите сортове (например Cellina di Nardo и Ogliarola salentina). Също така, размерът на бактериалните популации на X. Fastidiosa, измерени в заразените растения от сорта Leccino са по-ниски в сравнение с податливите маслинови сортове.
Предварителните резултати показват, че характерни черти за устойчивост или резистентност могат да бъдат намерени и в други маслинови сортове.
Последните наблюдения, проведени в маслинови дървета, намиращи се в полски условия, са идентифицирали маслиновия сорт FS-17®, като маслинен генотип, който е възможно да притежава характеристики за резистентност. В тежко заразена многосортова маслинова градина, средният размер на ST53 бактериалните популации в заразените растения от сорта FS-17® са били само около половината от размера на ST53 бактериалните популации, наблюдавани в заразените растения сорт Leccino, отглеждани в същия участък (Boscia et al., 2017).
Ефективността на придобиване на Xylella fastidiosa от нейните вектори е свързана с размера на бактериалната популация в растенията (Hill and Purcell, 1997). По-ниският размер на ST53 бактериалната популация, наблюдаван при толерантните сортове маслини, би могъл да доведе до по-слабото им придобиване от вектора.
Въпреки това, важен момент при отглеждането на толерантни сортове маслини е то да се съпътства от прилагането на добри земеделски практики и интегрирано управление на вредителите, с цел осъществяване на контрол над векторите.
Новите изследвания от научноизследователските проекти по програма "Хоризонт 2020" – POnTE и XF-ACTORS, вече са в състояние да проучат нивото на чувствителност на много сортове маслини към X. fastidiosa subsp. Pauca ST53. Очаква се през следващите години, тези интензивни изследователски проучвания да доведат до набиране на допълнителни доказателства за наличните източници на резистентност.