д-р Аксиния Антонова: Карти на разпространението на някои видове вектори на инфекциозни заболявания на територията на европейския съюз (Vector maps)
Векторът е жив организъм, способен да разпространява инфекции чрез предаване на патогени от един гостоприемник на друг. Векторите често са членестоноги (Arthropoda), като комари, кърлежи, мухи, бълхи и въшки.
Векторите предават инфекциозните заболявания активно или пасивно:
• Биологични вектори – комари и кърлежи. Тези вектори могат да пренасят патогени, способни да се размножават в организмите им и да се доставят до нови гостоприемници, обикновено чрез ухапване.
• Механични вектори – напр. мухи. Те предават инфекциозните агенти чрез физически контакт с гостоприемника.
Заболяванията, предавани от вектори, се наричат векторно-преносими заболявания. Много от тези заболявания са зоонози (заболявания, които могат да се предават и на човека), като вирусния енцефалит пренасян от кърлежи, лаймската болест, западно-нилската треска, лайшманиозата и конгоанската хеморагична треска.
Някои вектори могат да се придвижват на значителни разстояния и могат да бъдат въведени в нови географски области чрез: движението на хора и животни, прелетните птици, вятъра и др.
Панелът по здраве на животните и хуманно отношение към тях към Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) предоставя на Европейската комисия и на държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) независими научни съвети и научна помощ относно зоонозните заболявания, пренасяни от вектори, а също така наблюдава и анализира ситуацията със зоонозите, зоонозните агенти, антимикробната резистентност, микробиологичните замърсители и огнищата на инфекции от хранителен произход в цяла Европа.
EОБХ работи съвместно с Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC), споделяйки информация за настоящи и бъдещи проекти, свързани с векторите и векторно преносимите зоонози. Въз основа на данните, събрани от държавите-членки на ЕС, EОБХ и ECDC се изготвят годишни обобщени доклади на Европейския съюз за огнищата на зоонози, пренасяни от вектори и огнищата на инфекции от хранителен произход.
Векторни карти (Vector maps)
Тези карти са създадени въз основа на базата данни, събрана в процеса на стартиралия през 2014 г. проект VectorNet на ECDC и EОБХ, която предоставя информация за разпространението на няколко вида комари, кърлежи, пясъчни мухи и мокреци, които могат да бъдат вектори на патогени, засягащи здравето на хората и животните. Картите се основават на потвърдени данни (публикувани и непубликувани), предоставени от експерти и не представляват официалната позиция на държавите.