Замърсители по хранителната верига

Начало

д-р Аксиния Антонова: Оценка на риска от употребата на фалшифициран с парафин и/или стеарин (стеаринова киселина) пчелен восък в пчеларството и като продукт за консумация от човека

 

Европейски орган по безопасност на храните

Risk assessment of beeswax adulterated with paraffin and/or stearin/stearic acid when used in apiculture and as food (honeycomb)

European Food Safety Authority, 2020

 


Във връзка с нотификации по Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) за установени случаи на фалшифициране на пчелен восък с парафин и/или стеарин/стеаринова киселина в Европейския съюз (ЕС), и въз основа на данни от предишни проучвания, данни от официалните компетентни органи на държавите членки на EС и информация от литературни източници, Европейската комисия (EК) призовава Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) да предостави научна и техническа помощ по този въпрос. По-специално, да се определят техническите спецификации и критериите за чистота на пчелния восък, използван в пчеларството и за човешка консумация (под формата на пчелна пита), и тъй като фалшифицирането на пчелния восък с горепосочените примеси поражда тревога по отношение на неговата безопасност, да се извърши оценка на рисковете за здравето на хората и медоносните пчели, от употребата на пчелен восък, примесен с парафин и/или стеарин/стеаринова киселина.

На база предварително установени критерии за чистота и технически спецификации за пчелния восък, използван в пчеларството, ЕОБХ извършва оценка на риска за медоносните пчели и хората от употребата на пчелен восък, фалшифициран с парафин и/или стеарин/стеаринова киселина, както и от въздействието на техните възможни замърсители.

Експозицията на медоносните пчели може да възникне по контактен или орален път, а на хората чрез консумация на пчелен мед, замърсен с компоненти на фалшифициран пчелен восък, по-специално при консумацията на пчелен мед, предлаган с пчелна пита.

От експертния и статистически анализ на класическите и усъвършенствани методи, използвани за удостоверяване на автентичността на пчелния восък, експертите от ЕОБХ стигат до заключението, че тестът за чистота трябва да включва най-малко два физико-химични параметъра, допълнени с модерни аналитични чувствителни методи за откриване (граница на откриване <5%) и количествено определяне на фалшификацията на пчелен восък.
Експозицията на пчелите е оценена по четири сценария. Поради липсата на достатъчно токсикологични данни, не е възможно да се направят категорични заключения по отношение на риска за пчелите, но по отношение на стеарина/стеариновата киселина е доказано, че определени нива от тези вещества биха могли да имат пагубно въздействие върху пчелното пило.

Не е установен риск за здравето на хората от експозицията на восъци (състоящи се предимно от n-алкани и почти нулеви количества ароматни съединения с повече от два ароматни пръстена). Консумацията на фалшифициран с парафин пчелен восък би довела до повишена експозиция на някои замърсители, за които вече е установено, че са потенциално опасни за хората, като например минерално масло от наситени въглеводороди (MOSH). Експозицията на стеарин и неговите замърсители от храната не представлява опасност за човешкото здраве, макар че, може да допринесе за общата експозиция на някои замърсители, като полициклични ароматни въглеводороди (PAH), диоксин и диоксиноподобни полихлорирани бифенили (PCBs).

Поради идентифицирани недостиг на знания и налични базаданни, ЕОБХ отправя редица препоръки за бъдещи проучвания, данните от които да подкрепят бъдещите оценки на риска от въздействието на фалшифицирания пчелен восък, както върху хората, така и върху пчелите.

Целият материал можете да прочетете ТУК: