д-р Аксиния Антонова: Публикация на Агенцията за безопасност на храните, околната среда и труда (ANSES) относно добавянето на Витамин D при децата
Витамин D при деца: използването на лекарства, вместо хранителни добавки предотвратява риска от предозиране на този витамин (Vitamin D in children: use drugs and not food supplements to prevent the risk of overdose)
На 27 януари 2020 г., Агенцията за безопасност на храните, околната среда и труда (ANSES ) публикува информация относно рискът от предозиране на витамин D при децата, вследствие на консумацията на хранителни добавки, обогатени с този витамин.
Eдно от основните заключения на експертите е, че употребата на хранителни добавки на основата на витамин D при малки деца (на възраст от 1 до 3 години) крие рискове от предозиране, което от своя страна може да доведе до неблагоприятни последствия за детския организъм. За да се избегне рискът от предозиране на витамин D, експертите препоръчват, за набавянето на този витамин да се прилагат специализираните фармакологични препарати, а не хранителни добавки.
Настоящата публикация на ANSES е издадена във връзка с докладваните напоследък случаи на предозиране на витамин D при малки деца, след прием на хранителни добавки, обогатени с витамин D. Вследствие на това предозиране може да възникне хиперкалциемия (прекомерно количество калций в кръвта), която би могла да има сериозни последици за детския организъм. Клиничното проявление на тези последици се изразява в бъбречни увреждания, като литиаза и нефрокалциноза (отлагане на калций в бъбреците).
Във връзка с тези констатации, ANSES, Националната агенция за безопасност на лекарствата (ANSM ), научни педиатрични организации , Националния колеж по акушерство и токсикологичните центрове, предупреждават здравните специалисти и родителите за проблем, свързан с риск от предозиране на витамин D при децата, произхождащ от прилагането на хранителни добавки, съдържащи витамин D при деца и по-специално кърмачета.
За да се предотврати този риск, експертите препоръчват на здравните специалисти и на родителите следните предпазни мерки:
• За набавяне на витамин D при децата да се прилагат приоритетно лекарства, вместо хранителни добавки; • Да се проверяват прилаганите дози (проверка на количеството на витамин D в една капка от използвания продукт); • Да се ограничат използваните продукти, съдържащи витамин D.
Прием на витамин D с хранителни добавки и свързаните с това рискове
Употребата на хранителни добавки на основата на витамин D при деца крие своите рискове и не е безопасна, поради следните причини:
• концентрацията на витамин D в една капка от даден продукт, понякога е много висока (до 10 000 IU) и в редица случаи няма препоръки за дозиране в зависимост от възрастта на детето; • съществува риск от допускане на грешки при дозирането при прехода от прием на лекарство към прием на хранителна добавка или при смяна на приеманата хранителна добавка; • на пазара присъстват множество продукти с различни концентрации/дози на витамин D, дори понякога в рамките на една и съща марка (продукти, формулирани по различен начин). Това може да доведе до объркване на потребителя или дори от получаване на кумулативни дози, в случай на асоцииране между продукти, съдържащи витамин D; • наличие в хранителната добавка на други витамини (пример: витамин К, за който няма препоръка за ежедневно приложение при деца) или високи дози калций (утежнен риск от бъбречно увреждане, като литиаза или нефрокалциноза).
Действия, които следва да бъдат предприети
Препоръки за здравните специалисти:
Здравните власти на Франция препоръчват добавянето на витамин D, с цел предотвратяване на рахит, да започне от първите дни на живота на кърмачето и да продължи през цялата фаза на костна минерализация и растежа на детето, а именно до 18-годишна възраст.
Експертите предупреждават, че съществува реален риск от предозиране поради високите концентрации на витамин D (500 до 10 000 IU витамин D в 1 капка) в редица хранителни добавки, неправилното разбиране и тълкуване на етикетите на хранителните добавки или използването на повече от една хранителна добавка със сходен състав.
Ето защо, експертите препоръчват на здравните специалисти да предписват предимно лекарства, а не хранителни добавка, вземайки предвид, както очакваната полза, така и потенциалния риск, особено при малки деца. Също така, на предписващия специалист се препоръчва да избере специализиран предпочитан и от родителите фармацевтичен препарат.
В момента се извършва актуализация на националните препоръки за дозиране на витамин D при деца . Тези дози ще се приведат в съответствие с европейските препоръки, а именно 400 IU на ден за здрави деца от 0 до 18 години без рискови фактори и 800 IU на ден за деца от 0 до 18 години с рисков фактор.
Освен това, очаква се ANSES да публикува актуализация на хранителните критерии, включително тези за витамин D, насочени към оптимизиране на приема чрез храната.
Препоръки за родителите
Витамин D е от съществено значение за растежа на костите при децата. За да се осигури този растеж и за профилактика на заболяването рахит (нарушение на процесите на растеж и осификация (вкостеняване)), здравните власти на Франция препоръчват, още от първите дни на живота на детето да се добавя витамин D.
Освен това, специалистите подчертават, че предозирането на витамин D при децата може да бъде толкова опасно, колкото и неговият недостиг.
В тази връзка експертите препоръчват:
• Наред с правилното дозиране на витамин D при кърмачетата и децата, да не се увеличава броя на прилаганите продукти, съдържащи витамин D, чрез които може да се предизвика предозиране с всичките му негативни последствия, като нарушение на бъбречната функция;
• да се предпочита употребата на лекарства, съдържащи витамин D, за сметка на употребата на хранителни добавки, обогатени с витамин D, особено при малки деца;
Не се препоръчва децата ежедневното да бъдат излагани на продукти, чиито произход и състав не са гарантирани и приемът им би могъл да доведе до необратима интоксикация, вследствие на прекомерен прием на витамин D.
При всички случаи, не се препоръчва закупуването на хранителни добавки в Интернет, тъй като има вероятност тези хранителни добавки да не отговарят на разпоредбите за безопасност.