Биологични опасности

Начало

д-р Дора Петлова: COVID-19: Ръководство за предотвратяване на предаването на COVID-19 в предприятията за храни

 

02 август 2021 г.
Актуализирани насоки, ФАО

 

 

РЕЗЮМЕ


Настоящите данни сочат, че нито храните, нито опаковките на храните са път за разпространение на вируси, причиняващи респираторни заболявания, включително SARS-CoV-2. С други думи, SARS-CoV-2 не представлява пряк проблем за безопасността на храните. Въпреки това, е важно бизнес операторите в хранително-вкусовата промишленост и органите, регулиращи тази промишленост, да предпазят всички работници от предаване на тези вируси от човек на човек, чрез осигуряване на безопасна работна среда, насърчаване на мерките за лична хигиена и осигуряване на обучение по принципите за хигиена на храните. Тези мерки следва да се основават на риска и да са пропорционални на нивото на очакваното излагане на работниците в хранителната сфера на SARS-CoV-2: В общности, където SARS-CoV-2 не циркулира активно, може да са достатъчни практиките, съответстващи на ефективните системи за управление на безопасността на храните (СУБХ). За разлика от тях, с увеличаване на разпространението на COVID-19 в общността, приетите превантивни мерки също следва да се увеличат.

Целта на настоящите насоки е да се подчертаят мерките, необходими за контролиране на COVID-19 при операциите с храни, така че да се осигури безопасността на работниците и да се запази безопасността на хранителните доставки. Тези мерки не трябва да компрометират стандартния контрол на безопасността на храните и управлението на храните, но трябва да допълват текущите практики за безопасност на храните. Докато COVID-19 е глобална пандемия, появата на вируса може да варира значително в рамките на и между отделните държави. Следователно, това ръководство трябва да се чете заедно с насоките и съветите на националните и местните органи по обществено здраве. Актуализирано с нови доказателства, настоящото ръководство на Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) заменя временните указания на ФАО/Световната здравна организация (СЗО), „COVID-19 и безопасност на храните: насоки за хранително-вкусовата промишленост: Временни насоки (от 7 април 2020 г.) “.

 

ПРЕДИСТОРИЯ


 

Светът е изправен пред безпрецедентна заплаха от пандемията COVID-19, причинена от SARS-CoV-2. На първо място, COVID-19 е риск за общественото здраве като цяло, както и риск за професионалната безопасност на работниците от всеки вид бизнес или индустрия, където хората работят в непосредствена близост един до друг. Самият SARS-CoV-2 обаче, не се разглежда като пряк риск за безопасността на храните. Много държави следват съветите на Световната здравна организация относно въвеждането на мерки за физическо дистанциране като един от начините, чрез които може да се намали предаването на болестта (СЗО, 2020а). Изискването за физическо дистанциране доведе до затварянето на много предприятия и училища и до ограничения за пътуванията и социалните събирания. За някои хора работата от вкъщи, дистанционната работа, дискусиите и срещите онлайн или чрез интернет сега са по-честа практика, отколкото преди пандемията. Много служители в хранително-вкусовата промишленост обаче нямат възможност да работят от вкъщи и са длъжни да продължат да работят на обичайните си работни места. Многобройни огнища на COVID-19 действително са възникнали сред работниците във фермите и предприятията за преработка на храни, вероятно поради аспектите на тяхната работна среда, които ги затрудняват да спазват стриктно физическа дистанция.

За целите на това ръководство, работници в хранителната промишленост са всички лица, работещи в хранителната промишленост, които докосват храни или повърхности в контакт с храни. Това изрично включва и всички хора, които физически са близо до местата, където преработват, пакетират храни или се борави с храни. Следователно терминът може да се прилага и за мениджъри, чистачи, изпълнители на дейности по поддръжката, работници по доставките, инспектори по храните и други. Осигуряването на безопасността и благосъстоянието на всички работещи в хранително-вкусовата промишленост е от първостепенно значение. Здравата и достатъчна работна сила е от решаващо значение за поддържането на функционирането на веригата за доставки. В допълнение към този документ, бизнес операторите с храни (БОХ) също трябва да следят нормативните разпоредби в областта на храните и всички допълнителни съвети от компетентните органи, относно други мерки, които трябва да бъдат приложени в резултат на пандемията. Тези усилия са от съществено значение за поддържане на доверието и увереността на потребителите в безопасността и наличността на храните.

 

МАЛКО ВЕРОЯТНО E ПРЕДАВАНЕТО НА COVID-19 ЧРЕЗ ХРАНА


 

Малко вероятно е хората да се заразят с COVID-19 чрез храни или опаковки за храни (Goldman, 2020; ICMSF, 2020; NZFSSRC, 2020). Доказателствата до момента не сочат, че храните или опаковките за храни са важен път за разпространението на респираторни заболявания при хората, включително SARS-CoV-2. Известно е, че COVID-19 се предава предимно при близък контакт между хората чрез дихателни капчици и аерозоли, образувани при дейности като кашляне, кихане, викане, пеене и говорене (СЗО, 2020а). Вместо това, някои дихателни капчици могат да попаднат върху повърхности заобикалящи заразения човек. Коронавирусите не могат да се размножават в храни или върху върху повърхностите на предметите; те могат да се размножават само в хора и някои животни. Веднъж попаднали в околната среда, вирусите се разграждат и стават по-малко заразни.

Целият материал можете да прочетете ТУК