Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

д-р Ирена Богоева: Доклад относно пестицидните остатъци в храните в Европейския съюз за 2019г.

(Резюме)


В съответствие с член 31 на Регламент (EC) No 396/2005 , от държавите членки (ДЧ) на Европейския съюз (ЕС) се изисква да споделят резултатите от официалния контрол и други релевантни информации с Европейската комисия, Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) и други ДЧ до 31 август всяка година. Съгласно член 32 от гореспоменатия регламент, EFSA е отговорен за изготвянето на годишен Доклад за остатъци от пестициди, анализирайки данните с оглед на съответствието с максимално допустимото ниво на остатъци (MRL) на храните, налични в ЕС, и излагането на европейските потребители на остатъци от пестициди. Освен това въз основа на тези констатации, EFSA изготвя препоръки за бъдещи програми за мониторинг.

Този доклад предоставя подробна информация за контролните дейности на европейско ниво и резултатите от официалните контролни дейности, извършвани от ДЧ на ЕС, включително Исландия и Норвегия като членове на Европейската асоциация за свободна търговия и на Европейското икономическо пространство. Основната цел на анализа на данните, представен в този доклад е да даде на управляващите риска необходимата информация за вземане на решения по въпросите на управлението на риска.

Докладът относно наличието на пестицидни остатъци в храните за 2019 год. представя преглед на дейностите на официалния контрол върху пестицидните остатъци, проведен в ЕС от ДЧ, Исландия и Норвегия. Той обобщава резултатите от Координираната контролна програма на ЕС (EUCP) и националните контролни програми (NP). Докладът също включва изводите от оценката на риска за двете програми. Анализът на резултатите от всички докладващи държави предоставя на управляващите риска база за изготвяне на бъдещи мониторингови програми и вземането на решения, кои пестициди и хранителни продукти да бъдат целеви в тях.

Координирана контролна програма на ЕС (EUCP)

Съгласно EUCP се взимат проби на случаен принцип, от най-консумираните хранителни продукти от гражданите на ЕС и отбелязани в Регламента относно EUCP.

През 2019 год. са избрани 12 хранителни продукта: ябълки, главесто зеле, маруля, праскови, спанак, ягоди, домати, зърна овес, зърна ечемик, вино (червено или бяло) краве мляко и свинска мазнина. Резултатите са сравнени с тези от 2016 г. Общо 12 579 проби са били анализирани за 182 пестицидни остатъка: 158 в храни от растителен произход и 8 в храни от животински произход (16 пестицидни остатъка са били анализирани и в двата вида храни – растителни и животински). От анализираните проби:

● за 6 674 или 53% е установено, че са без количествено измерими нива на остатъци (остатък < граница на количествено измерване (LOQ);

● 5 664 или 45% са съдържали един или повече пестицидни остатъци в концентрация над LOQ и под или равно на (MRL);

● 241 или 2% от общия брой проби са счетени за несъответстващи, когато измерването на несигурността е било взето пред вид.

Целият материал можете да прочетете ТУК