Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

д-р Ирена Богоева: Информация относно виртуална сесия „Анализ на фоновата изменчивост на размера на пчелните семейства“

На 13-ти януари, 2021 г. в Брюксел беше проведена онлайн информационна сесия с управляващи риска, оценители на риска и заинтересовани страни, относно фоновата изменчивост на размера на пчелните семейства.

Сесията беше открита от Sabine Julicher, директор на направление „Безопасност на храни и фуражи“, към Европейската Комисия (ЕК). Тя подчерта, че опазването на пчелите е много важна стратегия за европейските държави. Също така, трябва да се осигури употребата на пестициди да няма негативен ефект върху пчелите. През 2013 г. Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) е публикувал ръководство по оценка на риска от продукти за растителна защита върху пчелите . През 2019 г. ЕК е възложила мандат на EFSA, да преразгледа този ръководен документ. Също така, Комисията е организирала 2 семинара с държавите – членки (ДЧ) относно влиянието на продуктите за растителна защита върху пчелите. От съществена важност е да се определят специфичните цели за защита на медоносните пчели.

Публикуваното ръководство по оценка на риска от продукти за растителна защита върху пчелите на EFSA, предлага въвеждането на диференцирана в 4 стъпки схема за оценка на риска, с опростена първа стъпка и по-нататъшни комплексни проучвания в полеви условия. Всяка от стъпките трябва да гарантира, че са постигнати приемливи нива на защита.

През 2013 г. EFSA е определил медоносните пчели, земните и самотните пчели като изпълняващи екосистемната услуга „опрашване“ (стъпка 2 от ръководството). След 2013 г. са получени редица коментари по отношение на ръководството за пчелите от ДЧ и заинтересованите страни, които са свързани с определянето на специфични цели на защита. Определянето на тези цели трябва да се извърши по хармонизиран начин, чрез различни сценарии, като се използват и екосистемните служби. Трябва да има единно разбиране по отношение използването на екосистемните служби.

Дефинирането на специфични цели на защита трябва да бъде на база идентифициране на нива на приемливо влияние върху екосистемните служби. Специфичните цели са дефинирани като високо ниво на диференцирания подход и ще бъдат използвани като референтна точка за по-ниските нива в схемата на оценката на риска.

През 2018 г., след дискусия с Постоянния комитет по растения, животни, храни и фуражи, ЕК е инициирала проект за дефиниране на специфични цели за защита на околната среда от пестициди. ЕК През февруари, 2020 г. е проведен семинар с националните органи и заинтересованите страни: „Специфични цели на защита за оценката на риска за околната среда от продукти за растителна защита“, който се е придържал към Стъпка 1 от ръководството на EFSA, потвърждаваща, че екосистемната служба „опрашване“ е потенциално засегната от употребата на пестициди.

Изготвил:
Д-р Ирена Богоева
нач. отдел ЗРХЗХ, дирекция ОРХВ
19.01.2021 год.