Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

д-р Ирена Богоева: Национални доклади за анализ на пестицидни остатъци в ЕС, изследвани през 2019г.-резултати за България

В рамките на подготовката на годишните доклади за пестицидни остатъци в съответствие с Регламент (EО) No 396/2005 , държавите – членки (ДЧ), Норвегия и Исландия са докладвали резултатите от официалния контрол в своите страни, на Европейската комисия (ЕК), Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) и останалите ДЧ, посредством стандартизиран формат за докладване (EFSA, 2020).

EFSA е изготвил научен доклад, отразяващ годишния доклад на Европейската общност за 2019 год., относно пестицидни остатъци в храните (EFSA, 2021). В допълнение към представянето на резултатите в стандартен формат, разработен от EFSA (Standard Sample Description, SSD), всички докладващи държави са предоставили допълнителна информация и обобщение на техните национални резулати, включени в този Технически доклад. Тези доклади съдържат информация от компетентните органи, отговорни за осъществяването на мониторинга на пестициди на национално ниво, целта и дизайна на техните национални мониторингови програми, подчертавайки специфичните характеристики и приоритетите на националния контролен план и цялостните резултати от националните контролни програми. Докладващите страни също са обобщили резултатите и са предоставили по-нататъшна информация за взетите мерки и възможните причини за проби, за които е установено, че са несъответстващи със законовите норми. Някои докладващи държави са включили анализ на тенденциите, в който резултатите за 2019 г. са сравнени с резултатите от предходните години. Информацията засяга и аспектите за осигуряване на качество, като например статуса на акредитация на лабораториите, отговорни за официалния контрол, и тяхното участие в тестове за пригодност.

Настоящият технически доклад е компилация от националните обобщителни доклади, които са изготвени в допълнение на научния доклад, относно резултатите от контрола през 2019 год. (EFSA, 2021).

Резултати за България

Цел и дизайн на националната контролна програма

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) в структурата на Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) е компетентният орган за осъществяването на мониторинга на пестицидни остатъци в България. БАБХ и Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) към МЗХГ са отговорни за изготвянето на националната мониторингова програма за пестицидни остатъци в и върху продукти от растителен и животински произход. БАБХ е отговорна и за изпълнението на координираната многогодишна контролна програма на Европейския съюз (ЕС) и вземането на проби в съответствие с Регламент (EC) No 788/2012 от 31 август 2012 год., относно координираната многогодишна контролна програма на Общността. Координираната мониторингова програма на общността е включена в националната програма за мониторинг на пестициди.

Планът за пробовземане за мониторинг на пестицидни остатъци винаги се изготвя за една календарна година. Планът се изготвя от Централно управление на БАБХ, националните референтни лаборатории в структурата на БАБХ и научни експерти от ЦОРХВ. Планът се разпространява към областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) които са отговорни за неговото изпълнение. В допълнение към пробите, споменати в Регламент (EС) No 788/2012 Република България е анализирала проби за идентификация на продукти, използвани за растителна защита.

Националната контролна програма за пестицидни остатъци в храни от растителен и животински произход за 2019 год. е базирана върху редица фактори от съществена значимост, които са:

- изследваните хранителни продукти да са уместни/типични за храненето на българското население;

- хранителните продукти да не са включени в координираната програма на Европейския съюз (ЕС);

- изследваните хранителни продукти да са уместни за националната земеделска продукция;

- хранителни продукти с висок брой нотификации в Системата за бързо предупреждение (RASFF);

- храни, които са уместни за чувствителни групи консуматори;

- хранителни продукти, които са с висок брой несъответстващи проби, установени през предходни години.

Националната контролна програма за пестицидни остатъци е базирана и върху някои фактори, които не са толкова значими: държави с висок брой несъответстващи проби в миналото, пробовземане на продукти по време на основния период на тяхната продажба, непреработени или преработени продукти, органично или конвенционално производство, пробовземане съгласно географското разпространение на консумирани хранителни продукти.

Целият материал можете да прочетете ТУК