Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

д-р Ирена Богоева: Партньорска проверка относно оценката на риска за активното вещество рибено масло, като пестицид

 

Регламент за изпълнение (ЕС) 844/2012 на Европейската комисия, изменен с Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1659 на Комисията, определя процедурата за подновяване на одобрението на активни вещества, подадено съгласно член 14 от Регламент (ЕО) 1107/2009.

Рибеното масло е едно от активните вещества, изброени в този регламент. В съответствие с Член 1 от Регламент (ЕС) № 844/2012, докладващата държава-членка (RMS), Чешката република и съдокладващата държава-членка (co-RMS), Франция, получиха заявление от Fl€ugel GmbH за подновяване на одобрението на активното вещество рибено масло.

Първоначална оценка на досието за рибно масло беше предоставена от RMS в доклада за оценка за подновяване (RAR), а впоследствие беше извършена партньорска проверка на оценката на риска от пестициди, при оценката на RMS от Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) в съответствие с член 13 от Регламента за прилагане на Комисията (ЕС) № 844/2012, изменен с Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1659 на Комисията.

Информация за активното вещество и формулирания продукт

Основните съставки на активното вещество рибено масло са моноглицериди, диглицериди и триглицериди на мастни киселини, свободни мастни киселини, холестерол и полимерни триглицериди. Представителният формулиран продукт за оценката беше „FLU17516“, гел за директно приложение (GD), съдържащ 120 g/kg рибено масло и 178 g/kg калциев карбонат.

Оценените представителни употреби съдържат полеви приложения чрез нанасяне и чрез ръчно пръскане с ниско налягане върху отделни широколистни и иглолистни дървета в горското стопанство, като репелент за дивеч в централната регулаторна зона на ЕС (CEU).

Бяха предоставени данни за да се заключи, че използването на рибено масло според представителните употреби, предложени на ниво CEU, води до достатъчна репелентна ефикасност при дивеч, съгласно ръководния документ SANCO/2012/11251-rev. 4 (European Commission, 2014b).

Целият материал можете да прочетете ТУК