д-р Мадлен Василева: АФРИКАНСКА ЧУМА ПО СВИНЕТЕ (АЧС) – ГЕРМАНИЯ ЗАПОЧВА НОВА ФАЗА В БИТКАТА С БОЛЕСТТА
Информация
Всички ограничения за африканската чума по свинете в Белгия трябва да бъдат премахнати след двугодишна политика, довела до премахване на болестта на белгийска територия. През септември 2018 г. в провинция Люксембург е открита дива свиня, заразена с АЧС. Мерките, прилагани оттогава в Белгия за ликвидиране на тази болест, включват разполагането на експертен ветеринарен екип на Европейския съюз (ЕС) за спешни случаи, засилен пасивен надзор, повишаване на осведомеността и сътрудничество между всички заинтересовани страни (по-специално частните и държавните ветеринарни лекари, горските служители, фермерите и ловците), както и сътрудничество със съседните държави. През последните 12 месеца резултатите от надзора подкрепят отсъствието на циркулация на вируса на АЧС в Белгия и болестта не се е разпространила сред домашната популация свине. Следователно, след гласуване от държавите-членки на ЕС на заседанието на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите (PAFF) и приемането на регламента от Комисията на 20 ноември 2020 година , всички ограничения по отношение на Белгия трябва да бъдат премахнати. След Чехия през 2019 г. Белгия стана втората държава членка, която изкорени АЧС от територията си. Заболяването все още се съобщава в 11 държави-членки.
В същото време общият брой на заразените диви свине в Германия надхвърли 150 (вирусът на АЧС в диви прасета се открива и в Германия от средата на септември 2020 г.), германският министър на земеделието Джулия Клокнер заяви, че страната е навлязла в нова фаза в борбата с АЧС в популацията на дивите свине в страната.
Прилагането на мерките за спиране на АЧС в Германия влошават и без това трудната ситуация, свързана с Covid-19, поради натрупването на огромно количество угоени прасета от фермите, които чакат ред за кланиците, което пък от своя страна води до допълнителен натиск върху цените. Затварянето на няколко големи кланици (както в Германия, така и по целия свят) поради инфекции с Covid-19 на служителите, наложи унищожаването на над 1 милион прасета в Европа поради липсата на повече свободно място във фермите и невъзможност да бъдат преработени в близката кланица. С натрупването на свине, някои фермери избраха да евтаназират животните във фермата и да спрат или прекъснат раждането на нови прасенца.
Ситуация в западна Полша
Междувременно, в съседна западна Полша, броят на заразените диви свине надхвърля 2000 – в края на октомври 2020 г. броят е бил 2 024 само в клъстера в западна Полша. Един от последно намерените трупове е на 7,5 км от границата с Германия.
През 2020 г., в Полша има 99 свинеферми с АЧС. В цяла Полша, включително по-голямата заразена площ на изток, общото количество на заразените свинеферми (от задния двор до търговската продукция) се е увеличило до 99. С този брой инфектирани ферми, 2020 г. изпреварва „рекордното” разпространение на АЧС през 2018 г., когато са заразени общо 95 ферми. Общото количество инфектирани с АЧС свинеферми, от първото навлизане на вируса през 2014 г., е 336. Обикновено през по-студените зимни месеци фермите се заразяват по-рядко. Досега, през 2020 г., в западна Полша с АЧС са засегнати 11 ферми