Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

д-р Мадлен Василева: БЪРЗА ОЦЕНКА НА РИСКА ЗА ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ ОТ НОВИТЕ ВАРИАНТИ НА SARS-COV-2, СВЪРЗАНИ С НОРКИ

 

(актуализирана към дата 12.11.2020 г.)


Европейски център за профилактика и контрол на заболяванията и Европейски орган за безопасност на храните

 

 

Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) и специалистите по здравеопазване на животните на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ, EFSA) изготвиха бърза оценка на рисковете за човешкото здраве от новите варианти на SARS-CoV-2, свързани с норки.

Оценката, публикувана на 12.11.2020 г. от ECDC, съдържа редица препоръки, насочени към опазване на общественото здраве.

Николаус Криз, ръководител на звеното за здраве и хуманно отношение към животните на ЕОБХ, отбеляза: „Въпреки че рискът от трансгранично разпространение на тези варианти на SARS-CoV-2 чрез животни и техните продукти е много нисък, важно е хората да избягват близък контакт със земеделските стопани на норки. Необходими са допълнителни мерки за надзор върху здравословното съсътояни на ниорките, за да се ограничи по-нататъшното му разпространение.“
Оценката е извършена, след като Дания съобщи за 214 случая на хора, заразени с варианти на SARS-CoV-2, свързани с норки (повече подробности може да прочетете в информацията на Центъра за оценка на риска по хранителната верига: https://corhv.government.bg/?cat=27&news_id=1323 )

 

РЕЗЮМЕ

От април 2020 г., когато в Нидерландия е докладвана първата инфекция с SARS-CoV-2 при норки и впоследствие при работник във ферма за норки, е установено, че може да се осъществи предаване от човек на норка и от норка на човек. Оттогава инфекции при норки се съобщават в Дания, Италия, Испания, Швеция и САЩ.

На 5 ноември 2020 г. Дания съобщава за 214 случая на Covid-19при хора, заразени с варианти на вируса SARS-CoV-2, свързани с норки, както и за заразени норки в повече от 200 ферми. Повечето случаи на хора и животни, съобщени от юни 2020 г., са в региона на Северна Ютландия.

Вариантите на SARS-CoV-2, открити в тези случаи, са били част от поне пет тясно свързани клъстери; всеки клъстер се характеризира със специфичен вариант, свързан с норки, идентифициран при хора и животни от заразени ферми за норки. Дания е въвела строги мерки за контрол на огнищата при норки и за намаляване на разпространението между резервоара за хора и животни.

Един от клъстерите (клъстер 5), за който се съобщава, че циркулира през август и септември 2020 г., е свързан с вариант на вируса с четири генетични промени, три замествания и едно заличаване в шиповия протеин - spike (S). Тъй като S протеинът съдържа рецептор-свързващия домейн и е от съществено значение за имунния отговор, такива мутации на теория могат да имат последици за вирусната компетентност (способност за заразяване на хора и животни), преносимостта и антигенността.

В резултат на тази еволюция на вируси с нарастващи промени във функционалните домейни на S протеина може да повлияе на лечението, на някои диагностични тестове и на антигенността на вируса. Това може също да окаже въздействие върху ефективността на разработените кандидат ваксини и евентуално да изисква тяхното нептекъснато актуализиране.

Продължават разследванията и проучванията, за да се изясни степента на тези възможни последици.

 

КАКЪВ РИСК ЗА ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ ПРЕДСТАВЛЯВАТ ВАРИАНТИТЕ, СВЪРЗАНИ С SARS-COV-2?

Преносимост/Предаваемост

Наличните данни от Дания и Холандия относно вариантите на SARS-CoV-2, свързани с норки, показват, че тези варианти са в състояние да циркулират бързо във ферми за норки и в човешките общности в близост до фермите, но те не изглеждат по-трансмисивни от други циркулиращи варианти на SARS-CoV-2. Въпреки това е указание а наличието на продуктивна инфекция от SARS-CoV-2 при норки.


По този начин вероятността от инфекция с разновидности на вируса, свързани с норки, се оценява като:

• ниска за общото население,
• умерена за популации в райони с висока концентрация на ферми за норки и
• много висока за индивиди с професионална експозиция.

Целият материал можете да прочетете ТУК