Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

д-р Мадлен Василева: Ефективност на дезинфектантите срещу вируса на африканската чума по свинете

Служител почиства и дезинфекцира родилните боксове - Снимка: Роналд Хисинк

Накратко

Африканската чума по свинете (АЧС) причинява огромни икономически загуби и е една от най-опасните вирусни болести по свинете. Болестта е известна от почти 100 години, но все още няма ефективна ваксина или лечение, като се прилагат само подходящи мерки за биосигурност, включително дезинфекция, за да се предотвратят огнищата на болестта.

Полски изследователи са тествали ефективността на редица химически съединения от наличните в търговската мрежа дезинфектанти срещу вируса на африканската чума по свинете (ASFV).

Екипът е проучил по-задълбочено съединенията, тъй като мерките за почистване и биосигурност са единствените инструменти в ръцете на производителите, които могат да използват срещу вируса, при липса на ваксина. Изследването е проведено от учени, към полския Национален институт за ветеринарни изследвания в Пулави. Публикувано е в списание Pathogens.

Тествани са осем активни вещества, за да се потвърди тяхната ефективност срещу ASFV. Изследваните вещества са:

• формалдехид;
• натриев хипохлорит;
• сода каустик;
• глутаралдехид;
• фенол;
• химични съединения на основата на липидни разтворители, например бензалкониев хлорид;
• многокомпонентни съединения, напримеркалиев пероксимоносулфат; и
• органични киселини, например оцетна киселина

Този специфичен подбор е направен въз основа на препоръката на Световната организация за здраве на животните (OIE) и предишни проучвания на дезинфектанти за повърхности.

Резултатът от проучването показва, че повечето от изследваните съединения инактивират вируса в препоръчителните концентрации. За да се намали цитотоксичността на четирите вещества (формалдехид, глутаралдехид, бензалкониев хлорид и оцетна киселина), както и на някои от високите концентрации на веществата, са приложени колони Microspin S-400 HR, поради което е било възможно да се демонстрира намаляване на титъра на вируса на 4 log10.

Натриевият хипохлорит, глутаралдехидът, содата каустик и калиевият пероксимоносулфат показват най-добрите проценти на инактивиране на ASFV, постигайки намаляване на титъра над 5 log10. Въпреки микрофилтрацията, вирусоцидната активност на формалдехида не е оценима поради високата му цитотоксичност.

Резултати от проучването изрично подчертават значимостта на предварителното почистване, тъй като премахването на замърсяванията осигурява подобрена ефективност на тестваните химични съединения.

По-подробно за изследването

Днес, в лицето на пандемията Covid-19, причинена от тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS CoV-2), почти всеки знае колко важни са биосигурността и дезинфекцията. Освен това, въпреки огромните изследователски усилия, все още не е разработена и не се предлага на пазара ваксина срещу АЧС.

Африканска чума по свинете е едно от най-опасните (до 100% смъртност) инфекциозни вирусни заболявания на свинете, главно поради огромните социално-икономически последици. Болестта засяга животни от семейство Suidae, главно домашни свине, диви свине и брадавичести свине.

Настоящата епизоотия започна през 2007 г. в Грузия и оттогава се разпространява широко в Европа. През 2018 г., АЧС се появи и в Югоизточна Азия, най-големият производител на свинско месо в света. От август 2018 г. до май 2020 г., китайското министерство на земеделието и селските въпроси (MARA) потвърди 170 огнища на АЧС, което доведе до загуби на 1,2 милиона прасета, намалявайки производството на китайско свинско с повече от 40%.

Целият материал можете да прочетете ТУК