Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

д-р Мадлен Василева: Консултативният съвет по аквакултури на ЕС публикува 2 нови препоръки относно хуманното отношение към рибите

 

ИНФОРМАЦИЯ

 

 

Малко предистория

В ЕС Директива 98/58/ЕО на Съвета определя минимални стандарти за защита на животните, отглеждани или отглеждани за селскостопански цели, включително риба.

Международните организации също имат издадени през годините препоръки и насоки относно хуманното отношение към рибите. През 2005 г. Съветът на Европа прие препоръка за хуманното отношение към рибите , отглеждани във ферми, а през 2008 г. Световната организация за здраве на животните (OIE) прие ръководни принципи за хуманно отношение към рибите. От индустрията също са приети редица кодекси на практика, които включват мерки за защита на благосъстоянието на рибите.

Дейностите на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA) в областта на хуманното отношение към рибите се извършват в по-широкия контекст на здравето и хуманното отношение към животните от Панела по здравеопазване и хуманно отношение към животните (AHAW). Панелът предоставя независими научни съвети на мениджърите на риска по всички аспекти на болестите по животните и хуманното отношение към животните, включително риба. Чрез дейностите си за хуманно отношение към рибите, EFSA има за цел да придобие задълбочено разбиране на факторите, влияещи върху хуманното отношение към рибите, отглеждани във ферми, и да осигури научно обоснована основа за европейските политики и законодателство.

В становище от 2004 г. относно хуманното отношение към няколко вида животни по време на транспорт , експертите на EFSA идентифицираха различни опасности, които допринасят за лошото благосъстояние на животните, включително риби. Становището подчертава, че рибите обикновено трябва да се товарят и разтоварват, като се избягва излагането на въздух, те трябва да бъдат снабдени с подходящи нива на кислород във водата и да се поддържат при подходяща гъстота на животните.

През 2008 г. EFSA беше помолена от Европейската комисия да оцени аспектите на хуманното отношение към системите за отглеждане на основните рибни видове в ЕС, отглеждани във ферми. Панелът AHAW прие пет специфични за видовете становища относно отглежданата атлантическа сьомга, видове пъстърва, европейска змиорка, европейски лаврак и ципура и обикновен шаран. За всеки вид и различен етап от живота са идентифицирани потенциални рискове за благосъстоянието. Те включват условия на околната среда, хранене, практики на отглеждане, генетичен състав на запасите, болести и мерки за контрол на болестите. В своята оценка на риска Панелът изготвя система за класиране за потенциални опасности за благосъстоянието в различните земеделски системи.

През 2009 г. Панелът AHAW прие становище относно общия подход към хуманното отношение към рибите. Това осигурява цялостен подход по отношение на хуманното отношение, биологията и физиологията на рибите. То разглежда и удовлетворява всички въпроси, очертани в становищата, приети по-рано относно хуманното отношение към отделните видове риби.

През 2009 г. Панелът AHAW прие 7 специфични за видовете становища относно аспектите на хуманното отношение към методите за зашеметяване и умъртвяване на риба, отглеждана във ферми. Отделните научни становища се отнасят до Атлантически червен тон, Обикновен шаран, Европейска змиорка, Атлантическа сьомга, Дъгова пъстърва, Европейски калкан, Европейски лаврак и ципура – основните животински видове, обект на търговски и селскостопански практики за клане.

Експертната Платформа на ЕС за хуманно отношение към животните , създадена от ЕК през 2017 г., също разгледа аспектите на благосъстоянието на отглежданата риба в ЕС и издаде Насоки за качество на водата и боравенето във връзка с хуманното отношение към отглежданите в стопанства риби , като препоръчва документът да се популяризира, за да се подобри хуманното отношение към рибите в ЕС.

Целият материал можете да прочетете ТУК