д-р Мадлен Василева: Наградените иновации в птицевъдството за 2020г.
Информация
Въпреки че присъственото издание на международното животновъдно изложение Innov‘Space беше силно повлияно от пандемията на новия корона вирус, онлайн-версията постигна голям успех. Най-важният акцент беше церемонията на Innov‘Space по награждаването на новаторските изобретения в животновъдството. Тази година Innov’Space беше още повече в центъра на вниманието, тъй като изложението празнува своята 25-годишнина. През последните 25 години етикетът Innov'Space е прекрасна възможност за представяне и популяризиране на иновациите в животновъдството. Представените иновациите идват от всички сектори на животновъдството, но 10 от тях са свързани с птицевъдството.
Жури от експерти, независимо от организацията Space, разгледа с неутралност и поверителност новите продукти, предложени от изложителите. Журито избра продуктите, оборудването или услугите, които представят значителна иновация въз основа на стойността за фермерите или крайните потребители на продукта или услугата. Иновациите са класифицирани в две категории, 1 звезда или 2 звезди, или 3 звезди – специален бонус от журито.
3 ЗВЕЗДЕН ПОБЕДИТЕЛ
АПАРАТУРАТА DES ЗА IN-OVO ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПОЛА ПРИ ПАТИЦИ МЮЛАРИ – 100% ИНОВАЦИЯ ЗА ХУМАННО ОТНОШЕНИЕ КЪМ ЖИВОТНИТЕ
Преди 25 години Орвия (Orvia) идентифицира специфичен фенотип, произтичащ от естествените механизми на еволюцията на видовете. На базата на това откритие Orvia патентова автоматичен механизъм, с който на етапа на излюпване се определя пола на патенцата мюлари по цвета на очите им, червен за женските патенца и черен за мъжките.
Активно ангажирана във веригата за добавена стойност при производството на гъши дроб, Orvia провежда изследвания от 2010 г. насам за определяне пола на патетата мюлари още в яйцето (in-ovo) въз основа на този специфичен сексуален диморфизъм. Това изследване е довело компанията до разработването на машината SOC (Sexage dans l’Œuf de Canard), позволяваща да се различават мъжките от женските патета по цвета на очите на ембриона, през черупката на ранен етап от инкубацията. Тази неинвазивна процедура е надеждна, бърза и напълно запазва целостта на самото яйце. Тази 100% иновация за хуманно отношение към животните избягва излюпването на женски патета мюлари, които не биха се продавали. Иновацията SOC използва най-новите съвременни оптични технологии. Необходими са няколко години тестване, за да се достигне 95% степен на надеждност.