Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

д-р Мадлен Василева: Спиране на рутинната кастрация на мъжките прасета: Къде се намира Европа в намирането на алтернативи?

 

Подготовка за кастрация. Ще продължи ли практиката такава, каквато е? Снимка: Mark Pasveer

 

Хирургичната кастрация на мъжките прасета, практикувана от векове за премахване на неприятните миризма и вкус на свинското месо, известни като „миризма на нерез“ (причинени от отделянето на някои естествени хормони след пубертета на мъжкото прасе, като андростерон и скатол) и предотвратяване на нежелано сексуално и агресивно поведение на мъжките прасета, се превърна в значителна грижа за благосъстоянието и хуманното отношение към свинете през последните години. Изследванията са доказали, че тази хирургична процедура причинява болка дори на много млади прасета.

Кастрациите обикновено се извършват без използване на анестезия или аналгезия. Това засяга стотици милиони животни годишно.

В повечето страни от ЕС едноседмичните прасенца традиционно се кастрират, за да се избегне рискът месото да мирише на нерез и да има неприятен вкус, като тези проблеми могат да засегнат по-малко от 5% от мъжките прасета, когато достигнат пубертет.

Европейското законодателство – Директива 2008/120/ЕО определя минималните стандарти за защита на прасетата, като установява, че кастрацията е едно от изключенията за забрана на осакатяването на мъжки свине. Ако кастрацията се практикува преди седмия ден от живота, тя може да бъде направена от обучен човек без използване на анестезия или аналгезия, стига да се прави с други средства, освен разкъсване на тъкани. Ако кастрацията се прави след 7-дневна възраст, трябва да се извършва от ветеринарен лекар и под анестезия и продължителна аналгезия.

С променящите се социални ценности обаче много потребители вече искат свинете да бъдат третирани с по-малко болезнени и инвазивни практики.

Загрижеността на обществото относно болката, причинена по време на хирургична кастрация, се подкрепя в значителна степен от солидни научни доказателства: няма сянка на съмнение, че кастрацията е изключително болезнена и изпитаната болка дава както краткосрочни, така и дългосрочни промени във физиологията, ефективността и поведенческия отговор на прасетата. За да се овладее тази болка, местните анестетици и аналгетици като нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) са идентифицирани в изследванията като ефективно средство за смекчаване на следоперативната болка.

Федерацията на ветеринарните лекари в Европа зае твърда позиция в това отношение още през 2009 г., като заяви, че кастрацията на прасенца никога не трябва да се извършва без анестезия и аналгезия и за предпочитане трябва да се избягва в полза на други практики

Материалът можете да прочетете ТУК: