Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

д-р Мадлен Василева: Тропизъм на високопатогенни вируси на Инфлуенца А H5 от епизоотията 2020/2021 при диви патици и гъски

 

 

 

Абстракт

Огнищата в птицефермите на високопатогенна Инфлуенца А по птиците (HPAI) и особено случаите сред популациите на диви птици стават все по-чести и причиняват масова смъртност при много видове диви птици. Епизоотията 2020/2021 беше най-голямата и най-смъртоносната, докладвана някога в Европа, а много нови видове птици дадоха положителен тест за HPAI вирус за първи път. Епизоотията продължава със засилени темпове и в началото на 2022 г. в цяла Европа.

Това проучване изследва тропизма на HPAI вируса при диви птици. Тестван е модела на прикрепване на вируса 2020 H5N8 към чревните и дихателните тъкани на ключови видове птици и е характеризирана патология на естествено инфектирани евразийски свирачки (Mareca Penelope, сравнително дребна птица от семейство Патицови) и гъски (Branta leucopsis). Това проучване установи, че вирусът H5N8 2020 има високо ниво на тропизъм към чревния епител (ентеротропизъм) на гъски патици и гъски и запазва тропизма си към епитела на дихателните пътища (респиротропизъм). Естествената инфекция с вируса на HPAI 2020 H5 при евразийските Същински патици (подсем. Anatinae) и гъските също показа високо ниво на невротропизъм, тъй като и при двата вида се откриват мозъчни лезии, които са локализирани с експресия на вирусен антиген. Комбинацията от респиротропизъм, невротропизъм и евентуално ентеротропизъм допринася за успешната адаптация на 2020/2021 HPAI H5 вируси към популациите на диви водолюбиви птици.

Целият материал можете да прочетете ТУК