д-р Марина Загорова: В защита на пчелите - Нов път напред в оценката на риска
ЕОБХ - ИНФОРМАЦИЯ
РЕЗЮМЕ
Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) предприема сериозна крачка в опит да спре намаляването на популацията от насекомите-опрашители в Европа, като предлага нов подход към оценката на риска за околната среда (ERA), чрез която на първо място да бъдат защитени медоносните пчели (вид Apis mellifera и съответните подвидове).
Заданието за разработване на проекта е изготвено от Комитета по околната среда, обществено здраве и безопасност на храните към Европейския парламент (Environment, Public Health and Food Safety – ENVI) и определя интегрирана цялостна рамка за оценка на комбинираните ефекти, резултат от множество стресори, действащи при медоносните пчели, известна като MUST-B.
Изпълнителният директор на EFSA, Bernhard Url, пояснява: „Касае се за важна задача, която засяга всеки, който би искал да защити богатството на европейската екосистема, в центъра на която са пчелите, както и другите насекоми-опрашители. Създадени са принципи, които формират нова визия за промяна в начина, по който се оценяват рискове, които произтичат от околната среда при опрашителите в Европейския съюз (ЕС). Благодарни сме на Европейския парламент за това, че ни дава възможност да допринесем към амбициозните стратегии за устойчивост и разнообразие на ЕС.“
Председателят на работна група по проекта Simon More казва, че специалистите в групата са работили усърдно, за да представят новаторски предложения, които по тяхно убеждение биха придвижили напред както теорията, така и практиката в оценката на риска за околната среда. Той изказва задоволство, че работата по проекта е подпомогната от многочислени организации на пчеларите, като заинтересована страна в процеса.
Рамката MUST-B предлага системен подход, който представлява комбинация от моделиране и мониторинг при оценката на риска от химични замърсители в околната среда, от паразитни и други заразни болести, както и фактори за оцеляване на опрашителите, като наличие на храна, включва климатични особености на регионите и добри практики при управление на пчелините.