Замърсители по хранителната верига

Начало

д-р Марина Загорова: В защита на пчелите - Нов път напред в оценката на риска

 

ЕОБХ - ИНФОРМАЦИЯ

 

РЕЗЮМЕ

Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) предприема сериозна крачка в опит да спре намаляването на популацията от насекомите-опрашители в Европа, като предлага нов подход към оценката на риска за околната среда (ERA), чрез която на първо място да бъдат защитени медоносните пчели (вид Apis mellifera и съответните подвидове).

Заданието за разработване на проекта е изготвено от Комитета по околната среда, обществено здраве и безопасност на храните към Европейския парламент (Environment, Public Health and Food Safety – ENVI) и определя интегрирана цялостна рамка за оценка на комбинираните ефекти, резултат от множество стресори, действащи при медоносните пчели, известна като MUST-B.

Изпълнителният директор на EFSA, Bernhard Url, пояснява: „Касае се за важна задача, която засяга всеки, който би искал да защити богатството на европейската екосистема, в центъра на която са пчелите, както и другите насекоми-опрашители. Създадени са принципи, които формират нова визия за промяна в начина, по който се оценяват рискове, които произтичат от околната среда при опрашителите в Европейския съюз (ЕС). Благодарни сме на Европейския парламент за това, че ни дава възможност да допринесем към амбициозните стратегии за устойчивост и разнообразие на ЕС.“

Председателят на работна група по проекта Simon More казва, че специалистите в групата са работили усърдно, за да представят новаторски предложения, които по тяхно убеждение биха придвижили напред както теорията, така и практиката в оценката на риска за околната среда. Той изказва задоволство, че работата по проекта е подпомогната от многочислени организации на пчеларите, като заинтересована страна в процеса.

Рамката MUST-B предлага системен подход, който представлява комбинация от моделиране и мониторинг при оценката на риска от химични замърсители в околната среда, от паразитни и други заразни болести, както и фактори за оцеляване на опрашителите, като наличие на храна, включва климатични особености на регионите и добри практики при управление на пчелините.

 

МОДЕЛИРАНЕ И ДАННИ

Моделът се основава на симулиране на пчелни семейства, наречен е ApisRAM, дава възможност за оценка на отделен пестицид, но и на смесено въздействие на комбинация от пестициди, както и за оценка на взаимодействието им с други стресори и други фактори на средата. ApisRAM все още се разработва, но се очаква да бъде завършен в частта за оценка на риска от пестициди през следващите две до три години.

На фигурата са показани четирите версии (етапа) на разработване на модела, според плана за периода от 2022 г. до 2025 г.:

- първа версия – свързана с калибриране на модела с данни, предоставени от Дания и Португалия – януари 2022 г.;

- втора версия – последващо калибриране с данни от Проекта B-GOOD, който касае биологични агенти и температурни модули – декември 2022 г.;

- трета версия – продължаващо калибриране с данни от различни научни проучвания; на това ниво моделът ще бъде готов да оцени ефектите от действието на пестицидите и другите стресори при медоносните пчели – май 2023 г.;

- четвърта версия (последна за проекта) – ще представлява изцяло активен и действащ модел, който ще се прилага при оценка на риска и ще разрешава използването му при нови предизвикателства (оценка на кумулативен риск, ефекти от разпространение на инвазивни видове).

Целият материал можете да прочетете ТУК