Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

д-р Марина Загорова: Уеб приложения за оценка при фуражни добавки-Инструменти

 

ЕВРОПЕЙСКИ ОРГАН ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ

РЕЗЮМЕ

Както изброените в материала апликации с описание на начина на прилагането им при оценка на риска, така и посочените линкове към тях, имат за цел да подпомогнат заявителите при изготвяне на съответните части от техническото досие, като съществена част от документацията, която се подава към заявление за разрешаване, подновяване или разширяване на обхвата на разрешени за употреба субстанция или продукти, предназначен за влагане във фуражи.

В материала се включени пояснения, отнасящи се до:

1. Оценка на риска за околната среда от попадане на фуражни добавки: изчислителен инструмент;

2. Определяне на максимална безопасна концентрация на фуражни добавки във фуражи: калкулатор за целеви видове и категории животни;

3. Калкулатор за експозиция на консуматори на остатъци фуражни добавки в продукти от животински произход;

4. Приложение за фуражни добавки: разпоредби и насоки – европейско законодателство и ръководства / насоки на EFSA подробно описание на начина за съставяне на пълно досие, което се прилага към заявление по предвидените в законодателството процедури, както и информация и проучвания, които се изискват за извършване на оценката.

5. Приложения за фуражни добавки: често задавани въпроси.

1. Оценка на безопасност за околната среда на фуражни добавки.

Инструмент за изчисляване

Насоките на EFSA за оценка на безопасността на фуражните добавки за околната среда са обособени в два последователни етапа: етап I се отнася до оценката, която определя, дали е вероятно добавката да окаже значителен екологичен ефект; целта на етап II е да бъде оценена възможността конкретна добавка да повлияе на нецелеви видове в околната среда.

Етапи:

- Етап I – на този етап се определя вероятността фуражната добавка да причини значителни ефекти в природата;

- Етап II – целта на втория етап е оценяване на потенциала на добавката да засегне видове животни в околната среда, за които тя не е предназначена.

Насоките дефинират ясно изчисляването на експозицията на етап I и II (прогнозни концентрации в околната среда – PEC (predicted environmental concentrations) на добавката в различни среди и ефекта (прогнозни концентрации, при които липсва ефект – PNEC (predicted no effect concentrations) на фуражната добавка при различни организми в различни елементи на средата).

Прогнозната експозиция на определена фуражна добавка и нейният потенциален ефект в околната среда позволяват характеризиране на риска за околната среда.

Инструментът FERA (Feed Аdditives Environmental Risk Assessment (FERA) calculation tool) за изчисляване на оценката на риска за околната среда от фуражни добавки прилага дефинициите така, че да подсигури стандартизиран инструмент за изчисляване на нивата на експозиция на етап I и II, както и PNEC на седиментния компартмент (в случая, утайки) въз основа на равновесен метод за разпределяне (PNECsed, EqP) за оценка на риска за околната среда (ERA – environmental risk assessment) от фуражни добавки. Заявителите следва да използват инструмента при изчисления, когато подготвят данните за ERA, които се предвижда да бъдат включени в техническото досие на субстанция или продукт. Освен останалите ползи от прилагане на апликацията, чрез този инструмент може да се предотвратят грешки в изчисленията, като например грешки при преобразуване на мерни единици.

Символите и дефинициите в калкулатора, представен във формат Excel са в съответствие с тези, използвани в приложимото ръководство за ERA.

Как работи инструментът?

Инструментът е файл във формат Excel, който се състои от два листа. Първият предоставя изчисления за ERA при сухоземните животни, а вторият – при аквакултури. Налични са Подробни инструкции , за начина за използване на калкулатора. Изчисляването се извършва, като в съответните клетки бъдат въведени физико-химичните свойства на добавката и нейната концентрация във фуража. След това инструментът генерира стойностите на прогнозните концентрации в околната среда, които да бъдат взети предвид при ERA.

Целият материал можете да прочетете ТУК