Анализ на данните от системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF)

Начало

д-р Светлана Черкезова: Анализ на уведомленията в Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF), свързани с материали и предмети, предназначени за контакт с храни за периода 2017-2020г.

 

1. Въведение

Многобройни и разнообразни материали и предмети, предназначени да влязат в контакт с храни (МПКХ), включително и опаковки за храни, технологично оборудване, прибори за хранене и готвене, хартия за печене, хартиени салфетки и други изделия, се използват по хранителната верига и могат да доведат до преминаване (миграция) на химически вещества от състава им към храните. С оглед опазване на здравето на потребителите, всички МПКХ, предлагани на пазара в Европейския съюз (ЕС), са обект на изискванията, установени с рамковия Регламент (EО) № 1935/2004 , както и на други регламенти, специфични за отделните МПКХ. Материалите, като пластмаси, еластомери (напр. каучук), керамика, хартия и метал, които могат да бъдат използвани за изработване на МПКХ, не трябва да освобождават съставките си в храните в количества, вредни за човешкото здраве или да водят до неприемливи промени в състава и органолептичните характеристики на храната.

Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (Rapid alert system for food and feed, RASFF) (наричана по-долу „RASFF“) на ЕС е създадена от Европейската комисия (ЕК) с цел бързо информиране на държавите членки за рисковете, свързани с продукти, които не отговарят на изискванията за безопасност и представляват риск за потребителя. Тя представлява мрежа, включваща ЕК като член и управител на системата, държавите членки на ЕС и Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ). Също така, членове на RASFF са Швейцария и страните от Европейското икономическо пространство - Норвегия, Лихтенщайн и Исландия.

Продуктите, които не отговарят на законоустановените изисквания в ЕС и съгласно оценката на риска могат да представляват риск за човешкото здраве, се докладват в RASFF. Уведомленията (нотификациите) се подават от компетентните органи по безопасност на храните в държавите членки на RASFF и незабавно са на разположение на звената за контакт в другите страни членки, за да могат да се предприемат подходящи и бързи действия за ограничаване на здравния риск.

Според сериозността на установения риск и мащаба на разпространение на продукта на пазара, RASFF уведомленията се класифицират в следните видове:

• „уведомление за предупреждение“ - уведомление в RASFF за сериозен пряк или косвен риск, произтичащ от храни, МПКХ или фуражи, което изисква или е възможно да изиска бърза реакция от друг член на мрежата RASFF;

• „уведомление за отхвърляне на границата“ - те се издават, когато на партида или товар с храни, фуражи или МПКХ е отказано влизане в държава членка на RASFF поради потенциални рискове за здравето на хората или животните;

• „уведомление за информация, по отношение на която е необходимо проследяване“ - уведомление за информация във връзка с продукт, който е пуснат на пазара или може да бъде пуснат на пазара в друга държава, членка на мрежата;

• „уведомление за информация за насочване на вниманието“ - уведомление за информация във връзка с продукт, който:

• се намира само в докладващата (нотифициращата) държава, членка на мрежата; или
• не е пуснат на пазара; или
• вече не е на пазара.

Целта на настоящия анализ е да се проучат взаимовръзките между докладваните в RASFF уведомления за МПКХ, установените опасности, видовете подадени информации, основанията за подаване на информациите, страната на произход на МПКХ и да се направят изводи относно оформящите се тенденции.

Целият материал можете да прочетете ТУК