Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

инж. Мария Христова: Безопасността на обработена с UV лъчи мая за хляб (Saccharomyces cerevisiae), като нова храна съгласно Регламент (ЕС) 2015/2283

 

Становище на Европейския орган за безопасност на храните

 

По искане на Европейската комисия, Панелът по хранене, нови храни и алергени (Nutrition, Novel Foods and Food Allergens, NDA) към Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ/EFSA) е изготвил становище относно обработена с ултравиолетови лъчи мая за хляб (Saccharomyces cerevisiae) като нова храна съгласно Регламент (ЕС) 2015/2283 . Новата храна представлява мая за хляб (Saccharomyces cerevisiae), обработена с ултравиолетови лъчи с цел да се предизвика преобразуване на ергостерол във витамин D2 (ергокалциферол). Заявителят е поискал разширяване на употребата на мая за хляб (Saccharomyces cerevisiae), обработена с UV лъчи, като добавя редица категории храни, в които да бъде употребявана. Панелът NDA счита, че новата храна е безопасна за консумация, при предложените условия за употреба.

На 15 май 2020 г., компанията Lallemand Bio-Ingredients Division подава искане до Европейската комисия в съответствие с чл. 10 от Регламент (ЕС) 2015/2283 за разрешаване на разширяването на употребата на обработена с UV лъчи мая за хляб (Saccharomyces cerevisiae) с включване на допълнителни категории храни.

Комисията изиска от EFSA да предостави научно становище, като извърши оценка на безопасността на мая за хляб (Saccharomyces cerevisiae), обработена с UV лъчи, като нова храна. Оценката за безопасност на новата храна е извършена въз основа на данни, предоставени от заявителя. Оценката се отнася само до рисковете, които могат да бъдат свързани с консумацията на новата храна при предложените условия на употреба и не е оценка на нейната ефикасност.
През 2014 г. EFSA публикува благоприятно становище за безопасността на мая за хляб (Saccharomyces cerevisiae), обработена с ултравиолетова светлина. В резултат на приложеното UV лъчение с дължина на вълната 254 nm, маята съдържа между 1,8 и 3,5 милиона IU витамин D2/100 g (450–875 µg/g). На основание на това становище, с Решение за изпълнение 2014/396/ЕС на Комисията е разрешено пускането на пазара на Европейския съюз на новата храна като съставка в хранителни добавки при ниво на употреба, което доставя максимално до 5 µg витамин D2 на ден и като съставка в заквасени с мая хлябове, хлебчета и фини печива при ниво на употреба, което няма да надвиши максимално съдържание от 5 µg витамин D2 на 100g продукт, предлаган на консуматора.

След извършена оценка от компетентния орган на Дания на подадено през декември 2016 г. заявление от компанията Lallemand с Регламент (ЕС) 2018/1018 , са променени описанието и спецификацията на новата храна, поради въвеждането на два допълнителни етапа в производствения процес. Заявлението е включвало и разширяване на употребата на обработена с UV лъчи мая за хляб (Saccharomyces cerevisiae), а именно - предварително опакована прясна и суха мая за домашно печене и в хранителни добавки, без посочване на максимално допустимите нива. Освен това заявителят е поискал да се измени по-ниската спецификация на съдържанието на витамин D2 в концентрираната мая от 1 800 000 IU (450 μg/g) на 800 000 IU (200 μg/g).

Заявителят е предложил редица категории храни, в които да бъде употребявана новата храна, като готови ястия; риби и морски дарове; храни за кърмачета и малки деца; преработени продукти от плодове; зърнени храни и продукти на зърнена основа; мляко и млечни продукти; витамини; храни за специални диетимлечни и месни имитиращи храни. EFSA е извършил оценка на очаквания дневен прием на витамин D2 за всички предложени от заявителя употреби на новата храна.

Целият материал можете да прочетете ТУК