Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

инж. Светлана Савова: Безопасността на калциев фруктоборат като нова храна съгласно Регламент (ЕС) 2015/2283

 

Становище на Европейския орган по безопасност на храните (EОБХ)

 

По искане на Европейската комисия, експертната групата на EОБХ по хранене, нови храни и хранителни алергени (NDA) изготви становище относно калциевия фруктоборат като нова храна (NF) в съответствие с Регламент (ЕС) 2015/2283. Калциевият фруктоборат, получен чрез химичен синтез, съдържа максимум 2,9% бор и средно 4,7% калций и 84,2% фруктоза. Предназначен е да се предлага на пазара като хранителна добавка, насочена към общата възрастна популация, с изключение на бременни и кърмещи жени, с максимално ниво от 220 mg/ден (максимален прием на бор от 6,4 mg на ден).

Панелът стига до заключение, че продуктът е безопасен за предложените видове и нива на употреба.

На 25 март 2019 г. компанията VDF Future Ceuticals, Inc подава искане до Европейската комисия в съответствие с член 10 от Регламент (ЕС) 2015/2283 за разрешаване пускането на пазара на калциев фруктоборат като нова храна. Новата храна е предназначена за употреба в хранителни добавки за възрастното население. Не се допуска влагането и в хранителни добавки за кърмачета, малки деца, деца, бременни и кърмещи жени. В съответствие с член 10 (3) от Регламент (ЕС) 2015/2283, Европейската комисия изисква от ЕОБХ да предостави научно становище относно калциевия фруктоборат.

Новата храна, която е предмет на заявлението, е калциев фруктоборат. Получава се чрез химичен синтез и съдържа средно 2,7% бор, 4,7% калций и 84,2% фруктоза. Попада в категорията i), т.е. храна с нова или умишлено модифицирана молекулярна структура, която не се използва като или в храна в рамките на Съюза преди 15 май 1997 г., както е описано в член 3 от Регламент (ЕС) 2015/2283. Предложението е новата храна да се предлага като съставка в хранителни добавки, а целевата група е общото възрастно население, с изключение на бременни и кърмещи жени.

Калциевият фруктоборат се получава чрез химичен синтез, при който фруктозата взаимодейства с борна киселина във вода, за да се получи бис (фруктозен) естер на борната киселина, като се използват различни процеси на нагряване и смесване. След това се добавя калциев карбонат, за да се получи разтвор, съдържащ калциевата сол на фруктоборат (тетрахидрат). Разтворът се суши чрез замразяване, смила се, за да се получи крайният прахообразен продукт, след което се опакова и съхранява при представителни условия на съхранение (22±1°C RH 55–60%). Панелът счита, че производственият процес е достатъчно добре описан и не представлява здравен риск.

По отношение на стабилността на новата храна, данните предоставят достатъчно информация и препоръчаният срок на годност от 36 месеца (неотворен, съхраняван на хладно и сухо място), предложен от заявителя се смята за подходящ.

Целият материал можете да прочетете ТУК: