Материали в контакт с храни, ензими и ароматизанти

Начало

инж. Светлана Савова: Керамична посуда-Федералният институт за оценка на риска на Германия препоръчва по-ниски нива на миграция на олово и кадмий

 

 

Декорацията и глазурата на керамичните съдове (от глина или порцелан) понякога съдържа тежки метали като олово, кадмий или кобалт. Тези вещества могат да се отделят от керамиката. Процесът е известен като „отделяне на елемент“. Количеството на преминалото/мигрирало в храните вещество зависи от различни фактори. Освен от качеството на глазурата, те зависят също от температурата, при която е изпечена керамиката, от начина на изработка на декорацията, от вида на храните (напр. кисели храни) и продължителността на контакта. Граничните стойности на отделеното олово и кадмий са регулирани от Директива 84/500/ЕИО. В нея не са посочени гранични стойности за отделянето на кобалт. В момента, Директивата се преразглежда от Европейската комисия.

Актуални данни на германските органи за контрол на храните относно освобождаването на олово, кадмий и кобалт от керамични съдове показват, че големи количества от тях могат да мигрират в хранителните продукти. Според Германския федерален институт за оценка на риска (BfR), обаче, продуктите, използвани ежедневно като посуда, не трябва да допринасят за приема на тежки метали от потребителите. Поради тази причина, BfR установява количеството олово, кадмий и кобалт, които могат да се отделят, без да се очакват рискове за здравето. BfR нарича тези количества „приемливо отделяне, свързано с повърхността“. За да изчисли тези количества, Институтът използва наличните токсикологични изследвания, с цел установяване на стойност на отделянето от токсикологична гледна точка. Освен това, са взети предвид най-новите лабораторни методи по отношение на границите на откриване. Впоследствие, BfR сравнява приемливото отделяне на единица площ с граничните стойности, определени в Директивата за керамиката. Резултатът, получен от BfR по отношение на приемливото отделяне, свързано с повърхността е до 70 пъти (за кадмий) и 400 пъти (за олово) по-ниско от действащите понастоящем пределни граници.

Целият материал можете да прочетете ТУК