Хранителни добавки и добавки в храни

Начало

инж. Светлана Савова: Повторна оценка на моно- и диглицеридите на мастни киселини (E 471) като добавка в храните

за кърмачета на възраст под 16 седмици и проследяване на повторната им оценка като добавки в храните за употреба в храни за всички групи от населението

 

Становище на Европейския орган по безопасност на храните

 

През 2017 г., моно- и диглицеридите на мастните киселини (E 471) са отново оценени от Експертната група по добавки в храните и източници хранителни вещества, добавени към храната към Европейския орган по безопасност на храните. Като последващо действие след това, от Експертната група по добавки в храните и ароматизанти (Панел FAF) е поискано да оцени моно- и диглицеридите на мастните киселини за употреба като добавка в храни за кърмачета на възраст под 16 седмици, принадлежащи към категориите 13.1.1 (Храни за кърмачета) и 13.1.5.1 (Диетични храни за кърмачета за специални медицински цели и специални адаптирани млека за кърмачета). В допълнение, от Панелът FAF е изискано да разгледа проблеми, които вече са били идентифицирани по време на повторната оценка на добавката в храните през 2017 г., когато тя е използвана в храни за всички групи от населението. Панелът FAF счити, че няма индикации за нежелани здравни ефекти въз основа на наличните проучвания върху животни при най-високите тествани дози и от постмаркетинговите данни. Направено е сравнение между ежедневната хранителна експозиция на сумата от моно- и ди-ацилглицероли от майчиното мляко и експозицията, която е резултат от използването на Е 471 в храните за кърмачета. Панелът FAF отбеляза, че получените експозиции са от един и същи порядък. Като цяло, заключението е, че няма причина за опасения за безопасността, когато E 471 се използва като добавка в храните от категориите 13.1.1 и 13.1.5.1 и съгласно Приложение III към Регламент (ЕО) № 1333/2008. Оценката на риска за токсични вещества и примеси ясно посочва необходимостта от намаляване на настоящите максимални граници за арсен, олово, кадмий и живак и включването на гранични стойности за глицидилови естери, 3-монохлоропропан диол и ерукова киселина в спецификациите на E 471 за Европейския съюз.

В съответствие с Регламент (ЕС) № 257/2010 , Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ) понастоящем преоценява безопасността на добавките в храните, които са били разрешени в Европейския съюз (ЕС) преди 20 януари 2009 г. и изготвя научни становища за тяхната безопасност при употреба в храните, съгласно приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008 . Подходът за оценка на риска, следван при повторната оценка, не обхваща използването на добавки в храните за кърмачета на възраст под 12 седмици. Освен това, докато наново оценява безопасността на добавките в храните, посочени по-горе, ЕОБХ идентифицира някои опасения, а именно: (1) пропуски в данните, които са предизвикали препоръки в публикуваните научни становища и/или (2) пропуски в данните, които са увеличили несигурността, свързана с оценката на риска и/или които са възпрепятствали Панела FAF да направи заключения по някои аспекти на оценката.

На 31 май 2017 г., ЕОБХ публикува ръководство за оценка на риска от вещества, присъстващи в храните, предназначени за кърмачета на възраст под 16 седмици, което позволява на ЕОБХ да оцени безопасността на добавките, използвани в храната за кърмачета под тази възраст. Възрастта до 16 седмици е избрана в ръководството за оценка на риска, поради това, че до тази възраст кърмачетата приемат единствено адаптирани храни и не е препоръчително да се въвежда допълнително хранене.

Като продължение на горното, настоящото становище разглежда пропуските в данните, идентифицирани по-рано, по време на преоценката на моно- и диглицеридите на мастните киселини (E 471) като добавки в храните и безопасността им относно групата на кърмачетата на възраст под 16 седмици.

Следваният подход включва публикуване на специална покана за представяне на данни, позволяваща на всички заинтересовани страни да предоставят исканата информация за завършване на оценката и да потвърдят, че добавката присъства в категориите храни 13.1.1 (Смеси за кърмачета) и 13.1.5.1 (Диетични храни за кърмачета за специални медицински цели и специални храни за кърмачета) и съгласно приложение III към Регламент (ЕО) № 1333/2008. Данните за моно- и диглицериди на мастни киселини (E 471), предоставени в отговор на поканата, включват техническа информация, доклади за наблюдение след пускане на пазара и литературни данни.

Съгласно Регламент (ЕС) № 231/2012 на Комисията, моно- и диглицеридите на мастните киселини (E 471) се дефинират като „моно- и диглицериди на мастни киселини, състоящи се от смеси на глицерол моно-, ди- и триестери на мастни киселини, намиращи се в хранителни масла и мазнини“. Спецификациите за моно- и диглицериди на мастни киселини (E 471) са дефинирани в Регламент (ЕС) № 231/2012 на Комисията.

В отговор на поканата, един заинтересован стопански субект е предоставил аналитични данни за нивата на токсични елементи (а именно арсен, олово, кадмий, живак) в проби от моно- и диглицериди на мастни киселини (E 471. Панелът FAF отбелязва, че измерените нива на тези токсични елементите са значително по-ниски от най-ниските технологично постижими нива, предложени от заинтересования стопански субект. Панелът FAF извършва оценка на риска въз основа на наличните данни и токсикологичните референтни стойности и стига до заключението, че потенциалната експозиция на токсични елементите в резултат на консумацията на Е 471 може да бъде значителна. Поради това, Панелът FAF счита, че е възможно да се изменят спецификациите за ЕС въз основа на информацията, предоставена в отговор на поканата за данни. Измененията се отнасят до намаляване на съществуващите гранични стойности за токсичните елементи (арсен, олово, кадмий, живак)

Целият материал можете да прочетете ТУК