Замърсители по хранителната верига

Начало

инж. Светлана Савова: Становище на EOБХ относно повторната оценка на пектин (E 440i) и амидиран пектин (E 440ii) като добавки в храни за кърмачета на възраст под 16 седмици

и последващите действия, предприети в резултат на повторната им оценка като добавки в храни за употреба в храни за всички възрастови групи от населението

 

В съответствие с Регламент (ЕС) № 257/2010 , понастоящем Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) преразглежда безопасността на добавките в храни, които са били разрешени в Съюза преди 20 януари 2009 г., и изготвя научни становища относно тяхната безопасност, когато се използват в храни съгласно приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008 . Подходът за оценка на риска, използван при повторната оценка, не включва употребата на добавки в храните в храни за кърмачета под 12-седмична възраст. Освен това, при повторната оценка на безопасността на посочени по-горе добавки в храни, EFSA идентифицира някои проблеми, а именно (1) пропуски в данните, които са послужили за даване на препоръки в публикуваните научни становища; и/или (2) пропуски в данните, които са увеличили несигурността, свързана с оценката на риска и/или които пречат на експертите на EFSA да направят заключение по някои въпроси на оценката на риска.

На 31 май 2017 г., EFSA публикува насоки за оценка на риска от вещества, присъстващи в храните, предназначени за кърмачета на възраст под 16 седмици, като по този начин се дава възможност на EFSA да оцени безопасността на добавките в храни, използвани в храни за кърмачета под тази възраст. В указанията е избрана възрастта до 16 седмици, тъй като до тази възраст адаптираното мляко е единственият източник на храна, доколкото захранването с други храни не е приложено преди това.

Настоящото становище на EFSA разглежда: 1) пропуските в данните, предварително идентифицирани по време на преоценката на пектин (E 440i) и амидиран пектин (E 440ii), включително оценка на риска от употребата на пектин (E 440i) и амидиран пектин E 440ii) като добавка в следните категории храни 13.1.5.1 (диетични храни за специални медицински цели за кърмачета и специални храни за кърмачета) и 13.1.5.2 (диетични храни за специални медицински цели за кърмачета и малки деца съгласно Директивата 1999/21/EC) за кърмачета на възраст над 16 седмици и малки деца до 3-годишна възраст и 2) безопасността за специфичната възрастова група на кърмачета под 16 седмици.
Съгласно Регламент (ЕС) № 231/2012 на Комисията пектинът (E 440i) се състои главно от частични метил естери на полигалактуронова киселина и техните амониеви, натриеви, калиеви и калциеви соли. Получава се чрез екстракция във водна среда на годен за консумация растителен материал, обикновено цитрусови плодове или ябълки. Амидираният пектин (Е 440ii) се състои главно от частични метил естери и амиди на полигалактуронова киселина и техните амониеви, натриеви, калиеви и калциеви соли. Той се получава чрез екстракция във водна среда на подходящи видове годни за консумация растителни материали, обикновено цитрусови плодове или ябълки и третиране с амоняк при алкални условия. Спецификациите за пектин (E 440i) и амидиран пектин (E 440ii) са дефинирани в Регламент на Комисията (ЕС) №231 / 2012.

Панелът счита за възможно да се изменят спецификациите на ЕС въз основа на наличната нова информация. Това основно се отнася до намаляване на съществуващите граници за съдържание на токсични елементи (арсен, олово, кадмий, живак) и на серен диоксид, и за включване на граници за наличие на алуминий и на микробиологични критерии (включително Cronobacter (Enterobacter) sakazakii) за добавката в храни. Хранителната експозиция на пектини (E 440), в резултат на употребата им като добавки в храни е оценена въз основа на: (1) максимално допустимите нива (MPLs), определени в законодателството на ЕС и (2) докладваните нива на употреба.

Целият материал можете да прочетете ТУК