Замърсители по хранителната верига

Начало

инж. Светлана Савова: Хранене на кърмачетата: Консумацията на ерукова киселина не поражда рискове за здравето

 

Становище на Федералния институт за оценка на риска на Германия

 

Еруковата киселина се съдържа в маслодайните семена от семейство Brassicaceae, като рапица, но също така се среща и при други растителни семейства. Поради това, тя се съдържа в масло от рапица, както и в други растителни масла. Хроничният висок прием на ерукова киселина причинява увреждане на сърдечния мускул, наречено миокардна липидоза. Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) определи безопасно от токсикологична гледна точка ниво на прием на ерукова киселина, което може да се консумира, ежедневно, през целия живот, без да е известен риск за здравето (приемлив дневен прием; TDI). В допълнение, Европейската комисия определи максимално допустими нива за ерукова киселина в някои храни, включително адаптирано мляко и преходни храни за кърмачета.

В становището си (№ 017/2021 от 4 юни 2021 г.) Федералният институт за оценка на риска на Германия (BfR) оценява потенциалните рискове за здравето на кърмачетата от прием на ерукова киселина чрез адаптирано мляко, преходни храни и детски храни. Използвани са редица модели, за да се провери при какви условия експозицията на кърмачетата може да надвиши установенияTDI за ерукова киселина.. За оценката на експозицията, в допълнение към максимално разрешените нива за ерукова киселина в адаптирано мляко за кърмачета и преходни храни, определени от законодателството на ЕС, са включени и данни за нивата на ерукова киселина, установени при изпълнение на програми за мониторинг на храните на федералните провинции на Германия.

Резултатите от мониторинга показват, че нивата на ерукова киселина в адаптираните млека и преходните храни за кърмачета в Германия са значително под нормативно определените максимално разрешени нива от 0,4% от общото съдържание на мазнини (съгласно Делегиран регламент (ЕС) № 2019/828 ). Изчисленията при различните модели за прием на ерукова киселина, базирани на реалните й нива, показват, че приемът на ерукова киселина чрез адаптирано мляко и преходни храни за кърмачета, както и промишлено преработени детски храни, не е свързан с повишен риск за здравето при кърмачета на възраст от 0 до 12 месеца.

Обратно, ако се предположи, че съдържанието на ерукова киселина е еквивалентно на нормативно разрешеното максимално ниво за ерукова киселина в адаптирано мляко за кърмачета и преходни храни, експозицията за кърмачетата, хранени изключително с адаптирано мляко (т.е. без кърмене) би надвишила стойността за TDI от 7 mg/kg телесно тегло на ден. Ето защо, се препоръчва да се проучат възможностите за ограничаване на общия прием на ерукова киселина чрез тези храни, за да се предотврати превишаване на TDI за кърмачета, какъвто е предполагаемият модел на BfR за най-лошия случай.

За кърмачета на възраст над 6 месеца, приемът на ерукова киселина може да е резултат от консумацията на адаптирано мляко и преходна храна за кърмачета, както и от консумация на детски храни. Добавянето на рапично масло към детски храни (промишлени или домашни) също може да доведе до по-висок общ прием на ерукова киселина. Въпреки това, базирайки се на средната консумация на детски храни и съдържание на ерукова киселина от 0,2% или по-малко в маслата, които предимно се предлагат на германския пазар, при добавяне на чаена лъжичка от рапично масло към детската храна, няма повишен риск за здравето на кърмачета на възраст между 6 и 12 месеца. Само най-лошите сценарии, които имат предвид консумацията на детска храна над средната стойност, както и съдържанието на ерукова киселина над 0,2% в добавените масла, в допълнение към използването на други храни, съдържащи ерукова киселина при приготвянето на детска храна, всъщност би довело до експозиция, при която TDI за ерукова киселина може да бъде надвишен.

Целият материал можете да прочетете ТУК: