Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

проф. Г. Георгиев и зооинж. д-р Надежда Луканова, онс: За първи път африканска чума по дивите свине в континентална Италия

 

ИНФОРМАЦИЯ

 

Африканска чума по свинете (АЧС) бе потвърдена при дива свиня, открита в гр. Овада, провинция Алесандрия (Северна Италия) от италианската информационна агенция (ANSA) и по-късно и от Световната организация за здравеопазване на животните (OIE). В доклад на OIE от 10 януари 2022 г., съобщава за открита мъртва дива свиня в Северозападна Италия. Направените тестовете във Ветеринарния Институт по Експериментална Зоопрофилактика на животните на Умбрия и Марке са потвърдили Генотип II на вируса на АЧС. Касае е се за същия щам, който в момента циркулира в Източна Европа, Азия и Океания, който започна като епидемична вълна през 2007 г. и след това се разпространи като пандемия. Формално Италия не е 100% свободна от Африканска чума по свинете, тъй като на о. Сардиния, Генотип I на АЧС все още е ендемичен, но в голяма степен контролиран. На другите места в Южна Европа, където Генотип I на АЧС е циркулирал преди (Испания и Португалия) борбата с него е приключила успешно през 80-те години на миналия век.

На 10 януари 2022 г. са открити още два трупа на диви свине, съответно в Пиемонт и Изола дел Кантоне в провинция Генуа (Северозападна Италия), за които се подозира, но все още не е потвърдено, че са положителни за АЧС. Според друг източник са открити още три допълнителни трупа на дива свиня, две от животните по пътя Бокета, между моста Сан Джорджо и ферма Каросина, третата дива свиня е открита във Вал Морсоне, близо до провинциален път, в местността Фонтана. Взети са проби и от трите трупа, които ще бъдат анализирани, а каркасите са унищожени според действащото законодателство.

Регионалният съветник по здравеопазване в Пиемонт ‒ г-н Луиджи Генезио Икарди сподели, че вече се провеждат срещи с териториалните компетентни ветеринарни служби, органите за управление на горите и с околната среда и дивата природа и ловните съюзи. Съгласно Националния план за извънредни епидемични ситуации е започнато създаването на кризисни звена на местно, регионално и национално ниво за изпълнение на действията, предвидени в Националния оперативен план и специфичните наредби.

Карта 1. Определена предпазна зона около потвърдените случаи на АЧС в Италия.

Определена е предпазна зона, която включва 60 области (карта 1) и зона за наблюдение със съответните предписания. Той увери, че се работи с максимална бързина, с незабавно и координирано прилагане на мерките за борба с дивите свине е от съществено значение в опитите за ограничаване и изкореняване на болестта, доколкото е възможно.

През последните дни на 2021 г. в Италия се говореше за завишен риск от разпространение на вируса на АЧС, свързан с „прекомерното разрастване и увеличаване на популацията на дивата свиня“, каза още г-н Икарди.

 

Карта 2. Местоположение на потвърдени случаи на АЧС при диви свине, открити в Италия. Разстояние между най-близките потвърдени огнища и случаи на потвърдена АЧС северно и източно от откритите случаи в Италия.

От епидемиологична гледна точка основно се поставя въпроса за произхода на заразата. На карта 2 е видно големият скок който прави вирусът на АЧС от другите заразени зони в Европа. Най-близките случаи и огнища до Италия по въздушна линия са в Унгария (приблизително 1 000 км.) и граничната територия между Германия и Полша (приблизително 1 100 км.). Към момента няма информация за вероятен източник на заразата, но голямо разстояние предполага, че най-вероятният преносител е човешкият фактор – чрез предмети, оборудване, дрехи, обувки и храна или ловци (ловен туризъм). Появата на АЧС при диви свине в Северна Италия е показателно, че вирусът на АЧС „завладява“ нови страни в Европа и средно напредва в последните години с въвличането на поне една нова страна в тази пандемия, започнала през 2007 г. в Грузия.

Целият материал можете да прочетете ТУК