проф. Георги Георгиев и зооинж. д-р Надежда Луканова, онс: Високопатогенна инфлуенца А по птиците от щам H5N1 в Америка (Канада) при канадска гъска
ИНФОРМАЦИЯ
На 28 януари 2022 г. Канадската агенция за инспекция на храни потвърди, че е установена Инфлуенца А по птиците в Нова Скотия, област Халифакс. Касае се за канадска гъска в района на област Халифакс, която е положителна за Високопатогенна инфлуенца по птиците (ВПИП) от щам H5N1. След потвърждаването на случая, хоби ферма за птици, разположена в езерото Портърс, е загубила почти цялото си ято ‒ 59 от 60 птици през последната седмица. Още в края на 2021 г. (на 20 декември) в областите Нюфаундлен и Лабрадор е потвърдено за случаи на Инфлуенца А при пилета, пуйки, ему, гъски, патици, токачки и пауни. И в двата случаи става въпрос за изложбени ферми, които не развъждат птици за продажба. Според насоките на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE), статутът на Канада „свободна от Инфлуенца А“ остава в сила.
Въпреки това Канадската агенция съветва птицевъдите да бъдат бдителни и да прилагат мерки за биологична сигурност по всяко време. Съобщението от Канада потвърждава, че евразийските ВПИП H5 вируси се разпространяват и в Северна Америка. След 2014 г. вирусите ВПИП H5 от клейд 2.3.4.4 причиняват огнища не само в евразийския регион, които засягат както домашни, така и диви птици, с голямо разнообразие от генетични ресортанти и антигенна характеристика от щамове ‒ H5N1, H5N2, H5N3, H5N4, H5N5 и H5N6. През този сезон подтипът, който се установява в Северна Америка е H5N1. Птиците, които отговарят на критериите за тестване, ще бъдат събрани и изпратени в лабораторията в Атлантическия ветеринарен колеж в Шарлоттаун.
Същият щам на ВПИП се наблюдава и в Европа – в Италия, Нидерландия, Франция, Дания и други държави. Успоредно с него на 17 януари е потвърдено огнище на H5N8 в Косово, в близост до столицата Прищина (ADIS). Наблюдавана е изключително висока смъртност – от 400 отглеждани птици в стопанство тип „заден двор“, 300 са открити мъртви. Според Експерименталния зоопрофилактичен институт във Венеция, Италия от началото на сезон 2021/2022 (октомври 2021) до 4 февруари 2022 г. е съобщено за наличието на Инфлуенца А в 31 държави. От тях 907 огнища са при домашни птици, 41 при птици, отглеждани в плен и 1 474 случаи при диви птици, което прави общо 2 422 бр.
В България от началото на 2022 година са потвърдени 2 огнища в област Хасково (в началото на февруари) и едно в област Добрич. В близост до гр. Бургас е открит мъртъв къдроглав пеликан (Pelikanus crispus).
Заболяването Инфлуенца А (птичи грип) е вирусна инфекция, която може да се разпространи лесно и бързо сред птиците. Има най-малко 15 вида Н антигени на хемаглутинина (ХА) и 7 на невраминидазата (N) на Инфлуенца А вирусите по птиците. Някои видове диви птици, като патиците, могат да пренасят вируса и да заразят други птици, без да се разболеят. Други видове птици са по-склонни да се разболеят тежко и да умрат, когато са заразени с някои видове инфлуенца по птиците.
Инфлуенца А по птиците представлява определен риск за хората, но вирусът е силно заразен и потенциално смъртоносен за диви и домашни птици. Призовават се хората да избягват храненето или боравене с диви птици като патици, гъски, фазани, гълъби и чайки и др.