Вътрешни правила

Начало

Вътрешни правила за прозрачно управление на ЦОРХВ – превенция и противодействие на корупцията

 
  1. Цел – да се предприемат, ефективни действия за предотвратяване вреди в резултат на актове на корупция.
 
  1. "Корупция" е искането, предлагането, даването или приемането, пряко или косвено, на подкуп или всяка друга неследваща се облага или обещаването на такава, което засяга надлежното изпълнение на някое задължение или поведението, което се изисква от приемащия подкупа, неполагащата се облага или обещаването на такава.
2.1.        Пасивна корупция е умишленото действие на служител, което пряко или чрез посредник иска или получава облаги от какъвто и да е вид за себе си или за трета страна, или което приема обещание за такава облага, за да извърши или да не извърши действие по служба, или да наруши служебните си задължения при осъществяване на функциите си.
2.2.        Активна корупция е умишленото действие на всяко лице, което обещава или дава, пряко или чрез посредник, облага от какъвто и да е вид на служител, за себе си или за трета страна, за да извърши или да не извърши действие по служба, или да наруши служебните си задължения при осъществяване на функциите си.
 
  1. Отговорност
3.1.        ЦОРХВ предвижда, право на обезщетение за вреда, при наличието на следните условия:
3.1.1.     Служител на ЦОРХВ е извършил или разрешил извършването на акт на корупция, или е пропуснал да предприеме съответстващи мерки за предотвратяване на акта на корупция;
3.1.2.     ищецът е претърпял вреда; и
3.1.3. Съществува причинно-следствена връзка между акта на корупция и вредата.
3.2. Ако няколко служители на ЦОРХВ са отговорни за вредите, които са резултат от един и същ акт на корупция, те носят солидарна отговорност.
 
  1. Отговорност на ЦОРХВ – ЦОРХВ предвижда процедура (Приложение 1), позволяваща на лицата, претърпели вреда в резултат на акт на корупция, извършен от служител на Центъра при изпълнение на служебните му задължения, да подадат сигнал по съответния ред.
 
  1. Всеки служител на ЦОРХВ, който узнае за нередност извършвана в ЦОРХВ, пораждаща основателно съмнение за корупционна практика е длъжен писмено да уведоми чрез, прекия си ръководител, директора на ЦОРХВ. При съмнение в поведението на прекия ръководител, служителят следва да уведоми директно директора на ЦОРХВ.
 
  1. Съпричиняване – обезщетението може да бъде намалено или не се дължи, като се вземат предвид всички обстоятелства, ако ищецът виновно е допринесъл за увреждането или за неговото утежняване.
 
  1. Давностни срокове – давностния срок за иска за обезщетение е три години считано от деня, в който лицето, претърпяло вредата, е узнало или е трябвало да узнае за настъпването на вредата или за акта на корупция, както и самоличността на отговорното лице. Независимо от това производството не може да бъде започнато след изтичането на давностен срок, по-голям от 10 години, считано от датата на извършване на акта на корупция.
 
  1. Действителност на договорите
8.1. Договор или клауза в договор, имащи за предмет акт на корупция, са недействителни.
8.2. Страните по договор имат възможност, ако съгласие е било опорочено от акт на корупция, да искат от съда обявяване на договора за недействителен, без това да засяга правото им да предявят иск за обезщетение.
 
  1. Защита на служителите
Служителите имат право на защита срещу всякакви неоправдани санкции, в случай, че имат достатъчно основания да подозират извършването на акт на корупция и добросъвестно уведомяват за това компетентните лица или власти.
Съгласно чл. 108, ал.2 от АПК никой не може да бъде преследван само заради подаването на предложение или сигнал (включително и сигнал подаден по реда на т.5) при условията и по реда на Административнопроцесуален кодекс.
 
  1. Счетоводна отчетност и одит
10.1. Годишните счетоводни отчети на Центъра да бъдат съставени ясно и да представят коректно финансовото състояние на ЦОРХВ. Отговорност носят директора на ЦОРХВ, главния секретар и директор, дирекция ФАПОЧР.
10.2. С оглед предотвратяване актове на корупция, директора на ЦОРХВ и директор, дирекция ФАПОЧР с декларация (приложение 17 към месечен отчет за касово изпълнение на бюджета, който се подава към дирекция „Финансово управление“ на МЗХГ) потвърждават, че годишните счетоводни отчети дават коректна представа за финансовото състояние на ЦОРХВ.
10.3. Държавните служители подават ДЕКЛАРАЦИЯ по чл. 29 от Закона за държавния служител, при служител – човешки ресурси, отдел АПОЧР при дирекция ФАПОЧР на ЦЕНТЪРА.
 
  1. Събиране на доказателства
Със заповед на директора на ЦОРХВ е утвърден дисциплинарен съвет, съгласно и по реда на Раздел II - Чл. 95 – чл.100 от ЗДСл.
 
  1. Обезпечителни мерки
Предприемат се обезпечителни мерки, които имат цел да защитят правата и интересите на страните в административното производство, започнато по повод акт на корупция, а именно: По предложение на дисциплинарния съвет по т.11.
 
  1. В случаите в които се установи, че има данни за извършено престъпление, директорът на ЦОРХВ изпраща сигнал до органите на досъдебното производство
 
СЪТРУДНИЧЕСТВО И НАБЛЮДЕНИЕ НА ПРИЛАГАНЕТО
  1. Сътрудничество
ЦОРХВ си сътрудничи ефективно със всички институции, по въпросите, свързани с гражданското и административно производство в случаите на корупция, в частност във връзка с връчването на документи, събирането на доказателства, подсъдността, признаването и изпълнението на чужди съдебни решения и разноски, сътрудничество по граждански и административни дела, по които Центъра е страна, както и в съответствие с общоприетото право.
 
  1. Наблюдение
За мониторинга срещу корупцията и за прилагането на тези правила отговарят директора на ЦОРХВ, зам.-директора и гл. секретар.

 

Свали "Приложение 1 - Процедура за подаване на сигнали за борба с корупцията" ТУК