Д-Р КОЙЧО КОЕВ и Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Стратегии за превенция и контрол на африканската чума по свинете и напредък в повторното заселване на свинеферми в Китай
/iStock/Getty Images
Центърът за оценка на риска по хранителната верига представя една статия на екип китайски учени от Южнокитайския селскостопански университет в Гуанджоу и Института за ветеринарни изследвания към Китайската академия на селскостопанските науки, Харбин, Китай.
Тази статия принадлежи към специалното издание на най-съвременните изследвания на вирусите по свинете в Китай и смятайки, че ще бъде от полза, като обзор на събраните до момента знания за АЧС, я представяме на вниманието на българските ветеринарни специалисти.
Абстракт
Африканската чума по свинете (АЧС) е опустошително заболяване при домашни и диви прасета. След първото избухване на АЧС през август 2018 г. в Китай, болестта се разпространи в цялата страна с безпрецедентна скорост, причинявайки големи загуби на свиневъдството и свързаните с него индустрии. (Вижте разпространението на АЧС в Европа и прогноза за епидемиологичния сезон 2022/2023 г. на сайта на ЦОРХВ[1]). В резултат на това спешно са необходими стратегии за управление на болестта. Този документ обобщава важните аспекти на три ключови елемента за предаването на вируса на африканската чума по свинете (ASFV), включително източниците на инфекция, пътищата на предаване и възприемчивите животни. Той прави преглед на съответните стратегии за превенция и контрол, като се фокусира върху напредъка в научните изследвания на ваксини срещу АЧС, лекарства против АЧС, устойчиви на АЧС прасета, ефективна дезинфекция и биосигурност на свиневъдните ферми. След това разглежда ключовите технически точки относно повторното заселване на свинеферми, което е от решаващо значение за индустрията за свинско месо. Целта е да се предоставят не само теоретична основа, но и практически стратегии за ефективно справяне с епидемията от АЧС и възстановяване на свиневъдството.
Целият материал можете да прочетете ТУК