Здраве на растенията

Начало

Николай Спасов: Пилотен проект с използване на безпилотни летателни апарати за контрол на пустинният скакалец (Schistocerca gregaria) в Кения

 

В пилотното използване на безпилотни летателни апарати (дронове) за борба с пустинният скакалец (Schistocerca gregaria), разред Правокрили (Orthoptera), семейство Полски скакалци (Acrididae) си партнират Център за земеделие и бионауки (CABI) и Astral-Aerial. Проектът е финансиран от Министерство на външните работи и въпросите на Британската общност (FCDO) чрез Frontier Technologies Hub.

 

 

Този проект е насочен към борбата с популации, представляващи малки рояци, които не е възможно да се пръскат с други средства, като самолети или монтирани на превозно средство пръскачки.

Безпилотните летателни апарати могат да се насочват към иначе недостъпни места, като скакалците разположени върху клоните на дърветата, недостъпни зони или селскостопански и обитаеми площи, неподходящи за използването на въздухоплавателни средства. Всеки дрон има капацитет да покрие 22 акра на час, да работи до 10 часа на ден и да носи до 16 литра разтвор за пръскане.

В много части на Африка, Азия и Близкия изток, рояци от милиони скакалци са унищожили реколтата, оставяйки след себе си опустошени полета, което излага на сериозен риск поминъкът и продоволствената сигурност в тези региони. Само в Източна Африка около 20 милиона души са изправени пред остра продоволствена несигурност поради огнища на S. gregaria.

 

 

В този пилотен проект, реализиран в Самбуру, Западна Кения, безпилотните летателни апарати ще комбинират технология и местен опит за пръскане и унищожаване на рояците от скакалци. Целта е да се тества ефективността на този подход, който използва екологично чисти инсектициди, за да допълни въздушните и наземни мерки за борба с S. gregaria.

В допълнение, ще бъдат разработени стандартни оперативни процедури (SOP) за безопасно и ефективно използване на безпилотните летателни апарати, както и оптимизиране на работните параметри за по-ефективен контрол на S. gregaria.
Според ръководителят на проекта, д-р Ivan Rwomushana, дроновете не само имат потенциал за наблюдение, но и за извършване на ефективен контрол на малки рояци от скакалци.

 

 

Този пилотен проект цели разработването на насоки, които биха могли да бъдат приети за безопасно, ефективно и ефикасно използване на безпилотни летателни апарати при използването им за контрол на вредители. Освен това, ще бъде възможно определянето на разходите и ползите от употребата на безпилотни летателни апарати в сравнение с други широко използвани мерки за контрол.

Въпреки че, точните причини за наскоро наблюдаваните роеве на скакалци не са напълно изяснени, но се приема, че те са свързани с благоприятни климатични условия като големите количества паднали дъждове и високите температури.
Като се има предвид изменението на климата в световен мащаб, се предполага, че появата на големи рояци от скакалци биха могли да зачестят и ако не се предприемат мерки за контрол това би довело до нарастване на броят на скакалците до стотици милиони.

 

Източник:
Pilot project using drones to control desert locust launches in Kenya – https://blog.invasive-species.org/2020/10/26/pilot-project-using-drones-to-control-desert-locust-launches-in-kenya/

Снимков материал:
1. https://blog.invasive-species.org/2020/10/26/pilot-project-using-drones-to-control-desert-locust-launches-in-kenya/
2. https://www.cabi.org/isc/datasheet/49833

Други научни становища и актуална информация в областта на здравето на растенията, както и оценка на риска по цялата хранителна верига може да намерите на сайта на Центъра за оценка на риска по хранителната верига: http://corhv.government.bg/

Изготвил:
Николай Спасов, старши експерт
Дирекция „Оценка на риска по хранителната верига“, ЦОРХВ
05.11.2020г.