Татяна Величкова: Категоризация на неприятеля Ripersiella hibisci за територията на Европейския съюз
Експертната група към панела по здраве на растенията (Група PLH ) към Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е извършила категоризация на неприятеля Ripersiella hibisci за територията на Европейския съюз (ЕС), публикувана на 25 юни 2020 г.
Ripersiella hibisci (Kawai & Takagi) е включен със синонима Rhizoecus hibisci (Kawai & Takagi) в приложение II част А, към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията , като вредител, за който не е известно да се среща на територията на Съюза.
Ripersiella hibisci (Kawai & Takagi) е добре установен и признат вид от разред Hemiptera (полутвърдокрили), подразред Sternorrhyncha, семейство Pseudococcidae, род Ripersiella за когото съществуват надеждни методи за откриване, както и морфологични и молекулярни методи за идентифицирането му до ниво вид.
Неприятелят се среща и под синонима Rhizoecus hibisci (Kawai & Takagi).
Ripersiella hibisci е поливолтинен вид - развива няколко поколения годишно и вреди основно на саксийни растения, отглеждани и размножавани в оранжерийни условия. Неприятелят живее предимно в почвата, където възрастните женски и нимфи се хранят с корените на растенията гостоприемници. Видът се възпроизвежда полово и чрез партеногенеза (размножаване при което жизнеспособен индивид се развива от неоплодено яйце). Женските снасят яйцата си в бели, восъчни, яйчени сакове. Всеки яйчен сак може да съдържа около 80 яйца, но броят им варира от 11 до 84 яйца в зависимост от растението гостоприемник с което женската се храни. Ембрионалният период обикновено е около 9 дни. След излюпването си, първите нимфи са подвижни и се разпълзяват локално. Когато намерят подходящо място за хранене, те се захващат със своя пробиващо смучещ орган (стилет) към растението гостоприемник и остават прикрепени към него. Едно поколение на неприятеля се развива за около 61 дни при температура 21° C и растения гостоприемници от род Serissa, семейство Rubiaceae (брошови) и за 90 дни, ако се храни с растения от род Nerium (зокум), семейство Apocynaceae (олеандрови) при същата температура. В оранжериите поколенията се припокриват и всички етапи от развитието на Ripersiella hibisci могат да бъдат открити едновременно.
Развитието на Ripersiella hibisci протича предимно под земята. Вреда нанасят възрастните женски и нимфи, които се хранят с корените (предпочитат младите корени в горния слой на почвата) на растенията гостоприемници. Чрез храненето си намаляват поемането на хранителни вещества и вода от гостоприемника. Нападнатите растения могат да покажат забавен или слаб растеж. По листата симптомите се изразяват в промяна на цвета - стават бледи, придобиват жълт или сив цвят и увяхват. Алтернативно листата могат да станат меки и кафяви. Восъчните яйчени сакове около корените, върху почвата или върху вътрешната повърхност на саксиите, също са симптоми на наличие на вредителя. Заразените растения не стигат до фенофаза „цъфтеж“ и впоследствие загиват.