Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

д-р Мадлен Василева: Стратегии за превенция и контрол на Африканската чума по свинете и напредък в повторното заселване на свинефермите в Китай

 

ИНФОРМАЦИЯ

 

 

 

Абстракт

Африканската чума по свинете (АЧС) е опустошително, заразно, вирусно заболяване при домашни и диви прасета. След първото избухване на АЧС през август 2018 г. в Китай, болестта се разпространи в цялата страна с безпрецедентна скорост, причинявайки големи загуби на свиневъдството и свързаните с него индустрии. В резултат на това спешно се наложи разработване на стратегии за управление на болестта. Екип от китайски учени, представители от водещи в областта на ветеринарната епидемиология институти , разработи настоящия документ, който обобщава важните аспекти на три ключови елемента за предаването на вируса на африканската чума по свинете (ASFV), включително източниците на инфекция, пътищата на предаване и възприемчивите животни. Той прави преглед на съответните стратегии за превенция и контрол, като се фокусира върху напредъка в научните изследвания на ваксини срещу АЧС, антивирусни препарати срещу ASFV, генетично детерминирана устойчивост на прасетата към вируса на АЧС, ефективна дезинфекция и биосигурност на свиневъдните ферми. След това са разгледани ключовите технически точки относно повторното заселване на свинеферми, което е от решаващо значение за месодобивната индустрия. Научната публикация предоставя не само теоретична основа, но и практически стратегии за ефективно справяне с епидемията от АЧС и възстановяване на свиневъдството.


1. Въведение

Африканската чума по свинете (АЧС) е силно заразно вирусно заболяване, причинено от инфекция с вируса на африканската чума по свинете (ASFV), със заболеваемост и смъртност, близки до 100%. Това заболяване е съобщено за първи път в Кения през 1921 г. и оттогава са настъпили няколко важни междуконтинентални предавания.

През август 2018 г. първият случай на АЧС в Китай беше идентифициран в град Шенян, провинция Ляонин. След това ASFV се разпространи в цялата страна с изключително бързи темпове, като доведе до сериозно намаляване на популацията на свине и причини тежки загуби на свиневъдството. Според данните, публикувани от Министерството на земеделието и селските въпроси на Китай (MARA) и Международната организация по здравеопазване на животните (OIE – Office International des Epizooties), до ноември 2021 г. Китай е докладвал 203 случая на АЧС и е унищожил 1,193 милиона прасета. В самото начало на епидемията от АЧС в Китай, повече от 50% от свинете в света са били отглеждани в Китай; над 99% от китайските свинеферми са малки ферми, които произвеждат по-малко от 500 прасета годишно. Нивото на биосигурност в тези ферми е или много ниско, или почти никакво. Изчислено е, че АЧС може да доведе до загуба от 16,5 милиарда щатски долара през първата година, ако избухне в Съединените щати. Важно е, че броят на живите прасета, отглеждани в Китай, е шест пъти по-голям от този в Съединените щати. Следователно може да се спекулира, че преките икономически загуби, причинени от пандемиите на АЧС в Китай, са много по-големи от това. Освен това има значително влияние върху цялостното икономическо развитие и препитанието на хората. Поради това има спешна необходимост от ефективно предотвратяване и контрол на АЧС, за да се възстанови производството на свине. Този преглед обобщава ключовите елементи в предаването, превенцията и контрола на АЧС и предоставя ключов технически поглед върху повторното заселване на свинеферми.

2. Три ключови елемента в предаването на ASFV


2.1. Източник на инфекция

Източникът на ASFV е показан на Фигура 1. Инфектирани домашни прасета, диви прасета, меки кърлежи, замърсени фуражи (включително суровини и помия), вода, сперма, свинско месо, персонал, превозни средства и инструменти са основните източници на ASFV. Освен това оборните мухи, пиявици и други кръвосмучещи насекоми също могат да бъдат източници на ASFV.

Данните, публикувани от MARA, показват, че между август и ноември 2018 г. 34% от огнищата на АЧС са били причинени от хранене с помия, 46% от хора и превозни средства и 19% от живи прасета и продукти от свинско месо.

Съобщава се, че сред 100 случая на инфекция с АЧС, 42% от тях са причинени от хранене с помия, 40% от заразени хора и превозни средства, 16% от заразени прасета и продукти, пренасящи вируси, и 2% от диви свине.

Целият материал можете да прочетете ТУК