Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

инж. Мария Христова: Изследователски проект за оценка състоянието на замърсяване и изследване безопасността от използване на ядливи насекоми в Кения (ContamInsect)

 

 

Германският федерален институт за оценка на риска (BfR), заедно с университета Jomo Kenyatta в Найроби/Кения, стартира изследователски проект ContamInsect с цел по-добро идентифициране на здравните проблеми, които биха могли да бъдат свързани с консумацията на ядливи насекоми.

Насекомите са обещаващ източник на протеини в храната или фуража, поради тяхната висока ефективност и нисък въглероден и воден отпечатък. Засилената употреба може да допринесе за повишаване на продоволствената сигурност, особено в африканските страни. Въпреки това, безопасността на насекомите използвани, като храна или фураж, трябва да бъде внимателно оценена.

Настоящият проект се фокусира върху изследването на аспектите на безопасността на най-често използваните видове насекоми в Кения и оценката на текущото състояние на замърсяване по отношение на химическите замърсители, като микотоксини, диоксини, полихлорирани бифенили (PCBs) и полициклични ароматни въглеводороди (PAHs). Международният изследователски екип иска да разбере, дали и до каква степен, най-често консумираните видове насекоми в Кения са замърсени с нежелани вещества. Целта е да се допринесе за безопасността на храните, а по този начин и за предлагането на храните.

Ядливите насекоми се обсъждат, като възможна алтернатива на месото. Като студенокръвни животни, те изискват по-малко енергия от традиционните селскостопански животни. Увеличеното използване на насекоми може да допринесе за продоволствената сигурност чрез директна консумация, по-специално в Африка, но също и като богат на протеин фураж в животновъдството.

Въпреки това, все още има значителна нужда от изследвания по отношение на потенциалните здравни проблеми за консуматорите на ядливи насекоми. За да изясни състоянието на замърсяване на насекомите, BfR инициира тригодишен проект известен, като ContamInsect, в сътрудничество с университета Jomo Kenyatta в Кения.

Целият материал можете да прочетете ТУК