Замърсители по хранителната верига

Начало

инж. Светлана Савова: Информация относно рисковете, свързани с употребата на хранителни добавки, съдържащи етерични масла от чаено дърво, нияули и каяпут

 

Информация за становището на френската Национална агенция за безопасност на храните, околната среда и труда относно рисковете, свързани с употребата на хранителни добавки, съдържащи етерични масла от чаено дърво, нияули и каяпут

Центърът за оценка на риска представя проучване на Agence Nationale de Sécurité Sanitaire de l’alimentation, de l’environnement et du travail - ANSES (Национална агенция за безопасност на храните, околната среда и труда на Франция) за рисковете, свързани с етеричните масла от Melaleuca в хранителни добавки, както и дадените препоръки относно съхранението, дозирането, избягването и дори забраната за употреба на тези етерични масла.

Агенцията посочва, че листата на Melaleuca традиционно не се използват за хранителни цели във Франция, но въпреки това те са източник на етерични масла от чаено дърво, нияули и каяпут, които се откриват в множество хранителни добавки. Независимо от факта, че употребата на тези етерични масла е ограничена или дори забранена в някои европейски страни, поради потенциалните им невротоксични ефекти, има потребители, които злоупотребяват с тях, използвайки ги в спомагателни терапии за лечение на някои инфекции. Затова, ANSES е получила официално искане за проучване на рисковете, свързани с приема им. В становището си Агенцията потвърждава, че според сегашното състояние на научните познания, консумацията на определени вещества, съдържащи се в етеричните масла на Melaleuca, може да породи неврологични (нияули и каяпут), канцерогенни, генотоксични и възможни репродуктивни рискове. За да предотврати тези рискове, Агенцията издава препоръки относно съхранението, дозирането, избягването и дори забраната на тези етерични масла. Преди всичко не се препоръчва използването им от деца и бременни и кърмещи жени.

Агенцията посочва, че получените от листата на различни видове Melaleuca, етерични масла от чаено дърво, нияули и каяпут се съдържат в множество хранителни добавки. Също така отбелязва, че антимикробните свойства, заявени в изданията за ароматерапия, са станали причина потребителите да злоупотребяват с тези хранителни добавки, използвайки ги като спомагателни терапии за лечение на някои инфекции (ангина, синузит, цистит и др.).

Тъй като ограниченията върху употребата на хранителни добавки не са хармонизирани на европейско ниво, разрешението на етеричните масла от Melaleuca в хранителните добавки варира в зависимост от държавата. Например, те са разрешени в Италия, но забранени в Белгия. В този контекст ANSES е получила официално искане да проучи рисковете, свързани с етеричните масла от Melaleuca в хранителните добавки, както и условията, които най-вероятно гарантират безопасното им използване от потребителите.

В своята експертна оценка ANSES идентифицира няколко обезпокоителни вещества, съдържащи се в етеричните масла от чаено дърво, нияули и каяпут, както следва:

  • За чаено дърво:

• терпинен-4-ол, основен компонент, токсичен за тестисите при плъхове;

• метил евгенол, вещество, открито в много малки количества, но считано за генотоксично и канцерогенно за хората;

• аскаридол, новообразувано вещество, което се появява, ако етеричното масло не се съхранява правилно; неговата токсичност е слабо документирана.

  • За нияули и каяпут: 1,8-цинеол, основен компонент, причиняващ неврологични усложнения при деца. Той се съдържа и в етеричните масла от чаено дърво, но в по-ниски концентрации.

Резултатите от експертната оценка на ANSES показват, че:

  • За чаеното дърво: рискът за здравето, свързан с терпинен-4-ол и метил евгенол, зависи от нивото на тези съединения в етеричните масла, броя на консумираните капки, размера на капките, дозирани от бутилките с капкомера и телесното тегло на консуматора. Въпреки това, все още има неяснота относно токсичността на аскаридол и неговото присъствие в продуктите на пазара.

  • За нияули и каяпут: данните за 1,8-цинеол са недостатъчни и не позволяват да се определи безопасна доза на експозиция за потребителите.

Препоръки на ANSES за съхранението, дозирането, избягването, забраната при използването на различни етерични масла от Melaleuca:

По отношение на етеричните масла, извлечени от Melaleuca и приети през устата:

За етеричните масла от чаено дърво ANSES съветва операторите да определят максималния брой капки, които трябва да се приемат на ден. За да направят това, те трябва да вземат предвид нивата на терпинен-4-ол и метил евгенол в тези етерични масла, размера на капките, които се отпускат от бутилките, и телесното тегло на потребителя. Освен това, за да се предотврати образуването на аскаридол, потребителите трябва да бъдат информирани за необходимостта да съхраняват етеричните масла от чаено дърво на хладно място, далеч от светлина.

За етерични масла от нияули и каяпут, богати на 1,8-цинеол, ANSES препоръчва да се забрани пероралното им приложение на деца на възраст под 30 месеца и на деца с анамнеза за епилепсия или фебрилни гърчове, докато не станат налични по-точни токсикологични данни.

И накрая, за деца и за бременни и кърмещи жени, ANSES подчертава липсата на конкретни данни относно рисковете, свързани с приема през устата на тези три етерични масла и не препоръчва употребата им.

  • По отношение на общата консумация на хранителни добавки:

ANSES напомня на потребителите, че хранителните добавки не са лекарствени продукти и не трябва да се използват като такива. Подчертава се значението на:

• съветването със здравен специалист за това дали приемът на хранителна добавка е подходящ по отношение на личното здравословно състояние;

• избягването на едновременната консумация на няколко хранителни добавки;

• съобщаването за консумация на хранителни добавки и съпътстващи медикаментозни лечения на своя лекар или фармацевт, поради риск от взаимодействия.


Източник: Food supplements containing tea tree, niaouli and cajeput essential oils: their misuse can pose risks
https://www.anses.fr/en/content/food-supplements-containing-tea-tree-niaouli-and-cajeput-essential-oils-their-misuse-can
Други информации в областта на новите храни, както и оценка на риска по цялата хранителна верига може да намерите на сайта на Центъра за оценка на риска по хранителната верига: http://corhv.government.bg/

Изготвил:
инж. Светлана Савова, младши експерт, дирекция „Оценка на риска по хранителната верига“ при ЦОРХВ
08.01.2021 г.